Ochrona pracowników leśnictwa przed kleszczami
Praca w lasach wiąże się z wykonywaniem zadań zawodowych w bardzo złożonym środowisku pracy, w którym występują zagrożenia wypadkowe oraz chorobowe. Szczególnym zagrożeniem są kleszcze, które mogą być źródłem poważnych chorób, w tym przewlekłych o różnym poziomie powikłań. Kluczową kwestią jest więc właściwa profilaktyka.
Kleszcze zaliczają się do pajęczaków. Te na pierwszy rzut oka niepozorne stworzenia (uwzględniając ich rozmiar dochodzący do 5 mm) mogą przenosić krętki Borrelia burgdorferi i inne niebezpieczne patogeny, stanowiąc tym samym poważne zagrożenie dla zdrowia pracujących w lasach.
Kłopotliwe jest to, że kleszcze w najbardziej agresywnym, młodocianym stadium rozwojowym są bardzo mało widoczne, co sprawia, że łatwo je przeoczyć w ramach samokontroli - tym bardziej że pracownicy świadczący pracę na terenach leśnych nie wykonują swych obowiązków w sterylnych warunkach środowiska pracy. Dodatkowy problem wynika z tego, że ukąszenie kleszcza jest w zasadzie bezbolesne - ma to związek z tym, iż pajęczak produkuje wydzielinę, która ma działanie znieczulające. Wraz z takim znieczuleniem do organizmu ofiary mogą zostać wprowadzone mikroorganizmy chorobotwórcze.