Artykuł
Porozumienie o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy – zasady zawierania
Porozumienie o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy powoduje, że wprowadzenie zmian niekorzystnych dla pracowników nie wymaga zgody każdego pracownika (w ramach porozumienia stron) ani wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy. Maksymalny okres, na jaki zawiera się porozumienie, wynosi 3 lata. Pracodawca niezwłocznie po zawarciu przekazuje porozumienie właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, może być zawarte, jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy. Nie dotyczy to jednak przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych (art. 91 § 1 Kodeksu pracy).
Strony porozumienia o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy
Porozumienie może zawrzeć pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa. Jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie może zawrzeć z przedstawicielstwem pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
Przepisy Kodeksu pracy nie określają trybu zawierania tego porozumienia, gdy u pracodawcy działa kilka zakładowych organizacji związkowych. Można uznać, że w takim przypadku należałoby stosować art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych, zgodnie z którym w sprawach wymagających zawarcia porozumienia lub uzgodnienia stanowiska z organizacjami związkowymi organizacje te przedstawiają wspólnie uzgodnione stanowisko. Sposób ustalania i przedstawiania tego stanowiska przez wyłonioną do tych spraw wspólną reprezentację związkową określa porozumienie zawarte przez organizacje związkowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right