Jak zatrudnić absolwenta, aby oszczędzić na składkach ZUS
Firmy, które chcą przyuczyć do pracy osobę będącą absolwentem szkoły lub studiów, nie muszą decydować się od razu na zawarcie z nią umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę. Jeśli charakter zatrudnienia zakłada, że osoba zatrudniana będzie raczej zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe, z korzyścią dla siebie, to można wybrać zdecydowanie tańsze formy zatrudnienia. Propozycją skierowaną wprost do podmiotów zatrudniających absolwentów są umowy o praktyki absolwenckie. Młodą osobę można także zatrudnić na stażu. W przypadku osób bezrobotnych w wieku nieprzekraczającym 30 lat i skierowanych przez PUP staż taki może trwać nawet 12 miesięcy.
W wielu przypadkach pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywane są przez osoby młode w trakcie staży lub praktyk, a dopiero później - na podstawie określonego rodzaju kontraktu, np. umowy zlecenia czy umowy o pracę.
Praktyki absolwenckie
Zasady odbywania praktyk absolwenckich i zawierania umów o te praktyki reguluje ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1244). Osoba fizyczna, prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może przyjąć na praktykę osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30 roku życia. Praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Celem praktyki jest przygotowanie się, wdrożenie do zawodu i podjęcia w przyszłości typowego, stałego zatrudnienia.
WAŻNE
Jako praktykanta na podstawie umowy o praktykę absolwencką można zatrudnić osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30 roku życia.
Praktykę odbywa się na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką zawieranej między praktykantem a organizatorem praktyki. Umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące i powinna określać w szczególności: