DGP: Co dla przedsiębiorców oznacza dyrektywa o sygnalistach
W związku z wejściem w życie 16 grudnia 2019 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne staną w obliczu konieczności dostosowania się do nowych wymogów.
Wśród przedsiębiorców z sektora prywatnego, którzy mają być zobowiązani do wykonywania wskazanych działań, dyrektywa wymienia:
- podmioty zatrudniające co najmniej 50 pracowników;
- podmioty dowolnej wielkości prowadzące działalność w obszarze usług finansowych lub podmioty narażone na ryzyko związane z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w aktach Unii, o których mowa w załączniku do dyrektywy.
Powyższe wyliczenie oznacza, że niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników dyrektywa będzie miała zastosowanie do tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie szeroko rozumianych usług finansowych (m.in. w zakresie bankowości, ubezpieczeń i reasekuracji, emerytur zakładowych lub indywidualnych, papierów wartościowych, funduszy inwestycyjnych, usług płatniczych i doradztwa inwestycyjnego) lub są narażeni na ryzyko związane z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu (patrz instytucje obowiązane, tj. podmioty wymienione w art. 2 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu).