Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-05-15

Jak rozliczać zwolnienie chorobowe pracownikowi, który ukończył 50. rok życia

Pracodawcy zatrudniający pracowników po ukończeniu 50. roku życia często mają wątpliwości jak rozliczać ich absencje chorobowe. Istnieją bowiem pewne odrębności stosowane wobec tej grupy ubezpieczonych.   W przypadku choroby takiego pracownika  wypłata wynagrodzenia chorobowego, finansowanego  ze środków pracodawcy, jest krótsza niż dla pozostałych pracowników i obejmuje w sumie 14 dni w danym roku kalendarzowym (a nie 33 dni jak w przypadku pozostałych pracowników). Inaczej też jest liczony zasiłek chorobowy  takiego pracownika za okres jego pobytu w szpitalu.

Pracownik, który ukończył 50 lat i jest niezdolny do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres pierwszych 14 dni niezdolności do pracy trwających w danym roku kalendarzowym (art. 92 Kodeksu pracy). Skrócony okres wynagrodzenia chorobowego ma zastosowanie, poczynając od roku następującego po roku, w którym pracownik ukończy 50 lat.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy 50. urodziny pracownika przypadają 1 stycznia. Wtedy bowiem skrócony okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego należy zastosować od tego roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00