Co zrobić z nadgodzinami jeśli prawnik pracuje dwa razy w ciągu tej samej doby?
Interesuje mnie temat doby pracowniczej. W jednym z artykułów o dobie pracowniczej temat jest rozwinięty, ale nie do końca wiem czy czy wypłaca się za nadgodziny w tytułu dwukrotnej pracy w tyj samej dobie czy też nie jeśli wymiar 160h jest zgodny z godzinami przepracowanymi 160h. Proszę o odpowiedź.
Nadgodziny z tytułu dwukrotnej pracy w tej samej dobie wypłaca się, jeśli wymiar 160 h jest zgodny z godzinami przepracowanymi 160 h, a nawet, jeśli dzień po dniu pracownik pracował po 8 godzin. Przykładowo:
Poniedziałek 8-16, wtorek 7-15. (system podstawowego czasu pracy)
Doba pracownicza poniedziałkowa to od 8 w poniedziałek do 8 we wtorek, czyli we wtorek jest jedna godzina nadliczbowa z tytułu przekroczenia normy dobowej. Natomiast we wtorek mamy jedynie 7 godzin pracy, bo praca we wtorek od 7 do 8 zalicza się do doby poniedziałkowej.
ALE UWAGA BARDZO WAŻNE!
Nie zawsze praca w tej samej dobie pracowniczej oznacza nadgodziny. Nie ma nadgodzin, jeżeli pracownik pracuje w tzw. ruchomym rozkładzie czasu pracy. O ruchomym czasie pracy jest mowa w art. 1401 KP. Są dopuszczalne dwie sytuacje: albo różne godziny rozpoczynania pracy, czyli jak w przykładzie wyżej albo pracownik sobie wybiera godzinę rozpoczęcia pracy ze wskazanych przez pracodawcę widełek, np. między 7 a 9.
ALE UWAGA ZNOWU BARDZO WAŻNE
O ruchomym rozkładzie czasu pracy można mówić tylko wtedy, gdy jest prawidłowo wprowadzony.
Ruchomy rozkład czasu pracy wprowadza się
1) w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca może uzgodnić treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a KP, albo w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.
2) na pisemny wniosek pracownika (art. 150 § 3 i 5 KP).
Jeżeli ruchomy rozkład czasu pracy nie został prawidłowo wprowadzony, uznaje się, że firma go nie wprowadziła.
Poniedziałek 8-16, wtorek 7-15 (system podstawowego czasu pracy) | |
Ruchomy rozkład czasu pracy wprowadzony zgodnie z art. 150 § 3 i 5 KP | Nie ma nadgodzin |
Pracodawca nie wprowadził ruchomego czasu pracy zgodnie z przepisami | Jest jedna nadgodzina dobowa |
Poniżej artykuł z Inforlexa.
Jakie świadczenia przysługują pracownikowi w razie ponownego rozpoczęcia pracy w tej samej dobie pracowniczej
PROBLEM
Kierownik zmiany w harmonogramie czasu pracy na maj 2017 r. jednego z naszych pracowników ustalił, że przez kilka dni osoba ta rozpoczynała pracę w tej samej dobie pracowniczej. Przykładowo we wtorek pracownik pracował w godz. od 8.00 do 16.00, a w środę od godz. 6.00 do godz. 14.00. Jednak w każdym przypadku wypracował 8 godzin i nie przekroczył nominalnie zaplanowanych do przepracowania godzin pracy w danym miesiącu (okres rozliczeniowy czasu pracy wynosi 1 miesiąc). W naszej firmie nie obowiązuje ruchomy czas pracy. Czy pracownik powinien otrzymać dodatek za pracę nadliczbową w związku z przekroczeniem normy dobowej?