Koniec z fikcją oświadczeń i wyłudzaniem wiz
Od stycznia nastąpi zaostrzenie przepisów dotyczących odmowy wydania zezwoleń na pracę dla obcokrajowców. Celem jest walka z nadużyciami, ale trudniej będą miały wszystkie firmy.
Cudzoziemiec, który zamierza wykonywać pracę w Polsce, musi posiadać zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. O taki dokument pracodawca zamierzający go zatrudnić występuje do urzędu wojewódzkiego lub urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę spółki. Obecnie aby otrzymać zezwolenie czy oświadczenie, nie ma potrzeby przedstawiania w urzędzie obszernej dokumentacji. Dla uzyskania tego pierwszego wystarczy wypełniony wniosek, kopia paszportu cudzoziemca i wydruk z Krajowego Rejestru Sądowego, a w przypadku tego drugiego – tylko wypełnione oświadczenie.
Od 1 stycznia 2018 r. czekają nas zmiany w tej procedurze. W tym dniu wejdzie bowiem w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która zaostrzy przepisy dotyczące wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy, a także znacznie rozszerzy kompetencje urzędów w zakresie weryfikowania składanych przez pracodawców wniosków o zezwolenia.