Artykuł
Czy można zwolnić pracownika z powodu krytyki pracodawcy
Krytyka pracodawcy przez pracownika jest dopuszczalna i czasem jest uznawana za wyraz dbałości pracownika o dobro zakładu pracy. Krytyka taka powinna mieć oparcie w rzeczywistości i być obiektywnie oraz merytorycznie uzasadniona. Jednak przekroczenie granic dozwolonej krytyki uprawnia pracodawcę do zwolnienia pracownika.
Krytyka w relacjach pracowniczych jest zagadnieniem bezpośrednio nieuregulowanym. Aby właściwie zrozumieć uprawnienia pracodawcy w zakresie reagowania na krytykę, niezbędna jest wiedza umożliwiająca właściwą ocenę działań pracownika. Nie każdy bowiem przejaw krytyki będzie stanowił podstawę do zwolnienia pracownika.
Dopuszczalna krytyka
Krytyka pracownika przez pracodawcę jest jak najbardziej dopuszczalną sytuacją wpisującą się w kierownicze uprawnienia pracodawcy. Zagadnieniem znacznie bardziej problematycznym jest krytyka pracodawcy przez pracownika - w kontekście jej dopuszczalności, zakresu, przekroczenia granic, jak również przyjętej w tym zakresie praktyki zakładowej. Należy przyjąć, że tak jak pracodawca ma prawo krytykować pracownika - tak pracownik ma prawo krytykować pracodawcę. Krytyka taka nie może mieć jednak dowolnego zakresu oraz formy.
Krytyka pracodawcy podejmowana przez zatrudnionych, aby mieściła się w dopuszczalnych granicach, powinna w szczególności:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right