Artykuł
Jak obliczać ekwiwalent pieniężny za używanie prywatnego sprzętu pracownika do celów służbowych
Obowiązkiem pracodawcy jest wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały niezbędne do wykonywania pracy. Jednak nie zawsze pracodawca jest w stanie udostępnić komputer, telefon czy auto, szczególnie gdy pracownik pełni swoje obowiązki np. w domu czy w terenie. Pracodawca i pracownik mogą wówczas określić zasady wykorzystywania przez pracownika sprzętu niezbędnego do pracy, stanowiącego jego własność. Pracownikowi, który używa w pracy swoich sprzętów, przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Przepisy prawa pracy nie regulują sposobów, formy czy granic kwotowych zwrotu kosztów używania prywatnych przyborów. Jedynie w przypadku telepracowników mowa jest o wypłacie ekwiwalentu pieniężnego.
Ekwiwalent dla telepracownika
Telepraca polega na tym, że praca jest wykonywana regularnie poza zakładem i z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Telepracownik przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem tych środków. Pracodawca jest obowiązany m.in. dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy, spełniający wymagania określone w przepisach Kodeksu pracy z zakresu bhp. Pracodawca musi więc zadbać, aby stosowane maszyny i urządzenia techniczne, a także narządzia:
- zabezpieczały pracownika przed urazami, promieniowaniem, nadmiernym hałasem czy porażeniem prądem elektrycznym,
- uwzględniały zasady ergonomii.
Jednak powyższe kwestie strony mogą inaczej uregulować w odrębnej umowie. Pracodawca i telepracownik mogą w niej określić w szczególności zasady wykorzystywania przez telepracownika sprzętu niezbędnego do pracy, stanowiącego jego własność i spełniającego wymogi bhp, np. określone w
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right