Artykuł
Jak przyznawać i rozliczać dopłaty do wypoczynku – odpowiedzi na pytania Czytelników
Dofinansowanie przez pracodawcę wypoczynku dla pracowników i ich rodzin może pochodzić ze środków zfśs (jeżeli pracodawca prowadzi działalność socjalną) lub ze środków obrotowych firmy. Od tego jakiego rodzaju jest dopłata i jakie jest jej źródło finansowania zależy, czy kwota wsparcia podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu czy nie. Nie wszystkie bowiem dopłaty tego rodzaju w kontekście obciążeń składkowych i podatkowych należy rozpatrywać tak samo.
Najczęściej udzielanym przez pracodawców świadczeniem w związku z urlopem jest dofinansowanie do wczasów pod gruszą, świadczenie urlopowe, w tych podmiotach, które nie mają obowiązku tworzenia zfśs, a także dopłaty do wypoczynku zorganizowanego dla dzieci pracowników. Częstym problemem, jaki pojawia się przy wypłacie tego rodzaju dofinansowania, jest jego prawidłowe rozliczenie, a zwłaszcza ustalenie, czy tego typu świadczenie korzysta ze zwolnień składkowych i/lub podatkowych.
Jak stosować zwolnienie z podatku, gdy w trakcie wypoczynku finansowanego z zfśs dziecko ukończy 18 lat
W jednostce z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przyznawane są dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18. W tym roku zdarzy się, że w trakcie wypoczynku (obozu) dziecko pracownika ukończy 18 lat. Czy wpłynie to na zakres zwolnienia podatkowego – pyta Czytelnik z Grudziądza.
Nie, fakt, że w trakcie wypoczynku dziecko pracownika ukończy 18 lat, nie wpływa ani na możliwość zastosowania, ani na zakres zwolnienia z podatku obejmującego dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18. Zwolnienie to – zważywszy, że jest to dopłata do wypoczynku sfinansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs) – obejmie całą dopłatę.
Z podatku dochodowego zwolnione są m.in. dopłaty do wypoczynku organizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk dzieci i młodzieży do lat 18 (art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right