Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 232 str. 8
Wersja aktualna od 2022-09-08
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 232 str. 8
Wersja aktualna od 2022-09-08
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/1475

z dnia 6 września 2022 r.

ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do ewaluacji planów strategicznych WPR oraz dostarczania informacji na potrzeby monitorowania i ewaluacji

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013 (1), w szczególności jego art. 133 i art. 143 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W rozporządzeniu (UE) 2021/2115 ustanowiono nowe ramy prawne wspólnej polityki rolnej (WPR) w celu poprawy realizacji celów Unii określonych w Traktacie. W rozporządzeniu tym doprecyzowano te cele Unii, które mają zostać zrealizowane w ramach WPR, oraz określono rodzaje interwencji, a także wspólne wymogi unijne mające zastosowanie do państw członkowskich, pozostawiając jednocześnie państwom członkowskim elastyczność w opracowywaniu interwencji, które mają być przewidziane w ich planach strategicznych WPR.

(2)

Art. 128 rozporządzenia (UE) 2021/2115 przewiduje, że należy ustanowić ramy realizacji celów, aby umożliwić sprawozdawczość, monitorowanie i ewaluację w odniesieniu do planów strategicznych WPR.

(3)

Jako część ram realizacji celów, zgodnie z art. 140 rozporządzenia (UE) 2021/2115, państwa członkowskie mają przeprowadzić ewaluację swoich planów strategicznych WPR w okresie wdrażania i ex post oraz sporządzić plan ewaluacji. W tym celu należy ustanowić jasne i wspólne zasady dotyczące ewaluacji planów strategicznych WPR oraz treści planów ewaluacji. Ponadto należy zapewnić wsparcie techniczne dla państw członkowskich i odpowiednich zainteresowanych stron.

(4)

Zgodnie z art. 124 ust. 3 lit. d) i art. 124 ust. 4 lit. c) rozporządzenia (UE) 2021/2115 komitet monitorujący ma analizować postępy w dokonywaniu ewaluacji, sporządzaniu sprawozdań podsumowujących ewaluacje i w działaniach następczych podjętych w związku z wynikami ewaluacji, jak również przedstawiać opinie na temat planu ewaluacji i zmian tego planu. Należy ustanowić przepisy przewidujące, że państwa członkowskie udostępniają Komisji informacje dotyczące działań ewaluacyjnych i wyników ewaluacji, w tym rezultaty analizy komitetu monitorującego, ponieważ przekazywanie tych informacji jest niezbędne, aby umożliwić Komisji prowadzenie monitorowania i ewaluacji WPR, o których mowa w art. 141 tego rozporządzenia.

(5)

Zgodnie z art. 131 i art. 140 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/2115 państwa członkowskie mają udostępniać dane na potrzeby monitorowania i ewaluacji. W tym celu należy ustanowić pewne wspólne zasady.

(6)

Zgodnie z art. 143 rozporządzenia (UE) 2021/2115 państwa członkowskie dostarczają Komisji dostępne informacje konieczne do umożliwienia jej prowadzenia monitorowania i ewaluacji WPR. Informacje te w szczególności umożliwią Komisji monitorowanie wdrażania norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (normy GAEC), określonych w załączniku III do tego rozporządzenia, interwencji w niektórych sektorach, o których mowa w tytule III rozdział III tego rozporządzenia, oraz lokalnych grup działania (LGD) i ich działań na rzecz LEADER w rozumieniu art. 3 pkt 15 tego rozporządzenia. Ponadto umożliwi to Komisji przeprowadzanie ewaluacji planów strategicznych WPR. W przypadku danych dotyczących grup operacyjnych europejskiego partnerstwa innowacyjnego na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa (EPI), o których mowa w art. 127 ust. 3 tego rozporządzenia, zgromadzone informacje usprawnią tworzenie sieci kontaktów między promotorami projektów i rozpowszechnianie wyników. W tym celu należy ustanowić jasne i wspólne zasady dotyczące informacji, które mają być przekazywane przez państwa członkowskie.

(7)

Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/2290 (2) ustanowiono przepisy dotyczące metod obliczania wspólnych wskaźników produktu i rezultatu określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/2115. Przepisy te powinny być uwzględniane przy przekazywaniu danych zdezagregowanych, w podziale na interwencje, o których to danych mowa w niniejszym rozporządzeniu.

(8)

Ponieważ państwa członkowskie potrzebują zasad dotyczących informacji, które należy przesyłać do Komisji, aby opracować odpowiednie narzędzia informatyczne i ustanowić systemy gromadzenia danych przed rozpoczęciem realizacji planów strategicznych WPR 1 stycznia 2023 r., niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(9)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Wspólnej Polityki Rolnej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

TYTUŁ I

EWALUACJA PLANÓW STRATEGICZNYCH WPR

Artykuł 1

Ocena kryteriów ewaluacji

1. Przeprowadzając ewaluację swoich planów strategicznych WPR, państwa członkowskie określają pytania ewaluacyjne i czynniki przyczyniające się do sukcesu w celu oceny kryteriów ewaluacji dotyczących skuteczności, efektywności, znaczenia, spójności i unijnej wartości dodanej, o których mowa w art. 140 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

2. Podczas oceny skuteczności swoich planów strategicznych WPR państwa członkowskie stosują kluczowe elementy ewaluacji określone w załączniku I do niniejszego rozporządzenia zgodnie z logiką interwencji w ramach planów strategicznych WPR oraz, jeżeli ma to znaczenie z punktu widzenia ich planów strategicznych WPR, zalecane czynniki przyczyniające się do sukcesu określone w tym załączniku.

3. Przeprowadzając ocenę efektywności swoich planów strategicznych WPR, państwa członkowskie analizują, czy skutki planów strategicznych WPR lub wynikające z nich korzyści osiągnięto po rozsądnych kosztach, oraz oceniają uproszczenia zarówno dla beneficjentów, jak i dla administracji, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów administracyjnych oraz wykorzystania narzędzi cyfrowych i satelitów.

Artykuł 2

Ewaluacja planów strategicznych WPR w okresie wdrażania

Państwa członkowskie przeprowadzają ewaluacje swoich planów strategicznych WPR w okresie wdrażania, o którym mowa w art. 140 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2021/2115, w następujący sposób:

a)

państwa członkowskie planują ewaluacje celów szczegółowych, o których mowa w art. 6 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2021/2115, objętych ich planami strategicznymi WPR, zgodnie z logiką interwencji w ramach planu strategicznego WPR, według celów lub według kompleksowych ewaluacji obejmujących kilka celów bądź przedstawiają uzasadnienie, dlaczego dany cel szczegółowy nie został poddany ewaluacji w okresie wdrażania;

b)

państwa członkowskie oceniają swoje plany strategiczne WPR, stosując odpowiednie kryteria ewaluacji, oraz oceniają wpływ swoich planów strategicznych WPR, biorąc pod uwagę zakres, rodzaj i wykorzystanie interwencji w ramach planu strategicznego WPR;

c)

w stosownych przypadkach państwa członkowskie uwzględniają zakres terytorialny interwencji, zwłaszcza w przypadku interwencji, które nie są przeprowadzane na szczeblu krajowym, lecz na szczeblu regionalnym lub lokalnym;

d)

w stosownych przypadkach, na podstawie potrzeb państw członkowskich w zakresie ewaluacji oraz z uwzględnieniem logiki interwencji i wdrażania planu strategicznego WPR, państwa członkowskie oceniają również konkretne interwencje lub tematy planów strategicznych WPR, takie jak struktura środowiskowa i klimatyczna, o której mowa w art. 109 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2021/2115, wartość dodana LEADER w rozumieniu art. 3 pkt 15 tego rozporządzenia, sieci WPR, o których mowa w art. 126 tego rozporządzenia, lub system wiedzy i innowacji w rolnictwie (AKIS) w rozumieniu art. 3 pkt 9 tego rozporządzenia;

e)

państwa członkowskie przeprowadzają ewaluacje w terminie umożliwiającym przygotowanie kolejnego okresu planu strategicznego WPR. W stosownych przypadkach państwa członkowskie wykorzystują również dane z poprzedniego okresu programowania.

Artykuł 3

Ewaluacje ex post planów strategicznych WPR

1. Ewaluacje ex post, o których mowa w art. 140 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2021/2115, obejmują kompleksową ocenę planów strategicznych WPR i ich wdrażania.

2. Ewaluacje ex post obejmują ocenę planów strategicznych WPR i ich wdrażania w oparciu o każde z kryteriów ewaluacji dotyczących skuteczności, efektywności, znaczenia, spójności, unijnej wartości dodanej i oddziaływania, o których mowa w art. 140 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2021/2115, w odniesieniu do ich wkładu w realizację celów ogólnych określonych w art. 5 wspomnianego rozporządzenia i tych celów szczegółowych określonych w art. 6 ust. 1 i 2 wspomnianego rozporządzenia, które objęte są planem strategicznym WPR.

3. Po zakończeniu ewaluacji ex post państwa członkowskie składają Komisji sprawozdanie z jej wyników.

Artykuł 4

Plan ewaluacji

1. Państwa członkowskie sporządzają plan ewaluacji, o którym mowa w art. 140 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2021/2115, zgodnie z logiką interwencji w ramach planu strategicznego WPR. Plan ewaluacji spełnia minimalne wymogi określone w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

2. Państwa członkowskie określają w planie ewaluacji odpowiednie zainteresowane strony, które należy uwzględnić przy planowaniu działań związanych z ewaluacją i budowaniem zdolności. W stosownych przypadkach państwa członkowskie wskazują zainteresowane strony inne niż członkowie komitetu monitorującego.

Artykuł 5

Sprawozdawczość na temat działań ewaluacyjnych i wyników ewaluacji

Państwa członkowskie udostępniają Komisji informacje dotyczące działań ewaluacyjnych i wyników ewaluacji, o których mowa w art. 124 ust. 3 lit. d) i art. 124 ust. 4 lit. c) rozporządzenia (UE) 2021/2115, po przeprowadzeniu analizy przez komitet monitorujący, w tym rezultat tej analizy, nie później niż miesiąc przed corocznym spotkaniem w sprawie przeglądu, o którym mowa w art. 136 wspomnianego rozporządzenia.

Artykuł 6

Ocena wkładu planów strategicznych WPR

1. Ewaluacje planów strategicznych WPR opierają się na odpowiednich wspólnych wskaźnikach produktu, rezultatu, oddziaływania i wskaźnikach kontekstowych określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/2115. Państwa członkowskie analizują skutki planów strategicznych WPR w odniesieniu do celów szczegółowych, o których mowa w art. 6 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia.

2. Ponadto państwa członkowskie mogą wykorzystać w swoich ewaluacjach wskaźniki specyficzne inne niż określone w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/2115 lub wszelkie inne istotne informacje ilościowe i jakościowe w celu wyciągnięcia odpowiednich wniosków dotyczących oddziaływania planów strategicznych WPR.

3. W przypadku gdy wspólne wskaźniki rezultatu wyrażone są jako udział lub liczba odpowiednich jednostek objętych określonymi interwencjami, państwa członkowskie szacują wyniki planów strategicznych WPR, wykorzystując potencjalne skutki tych interwencji.

4. Oceniając interwencję niepowiązaną z żadnym wskaźnikiem rezultatu zgodnie z art. 111 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2021/2115, państwa członkowskie przedstawiają rzetelną ocenę tej interwencji na podstawie odpowiednich informacji dotyczących wyników interwencji i jej skutków w odniesieniu do celów szczegółowych, o których mowa w art. 6 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia.

5. Państwa członkowskie opierają swoją ocenę wkładu planów strategicznych WPR na kształtowaniu się wskaźników oddziaływania określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/2115. Państwa członkowskie określają ilościowo wkład planów strategicznych WPR w kształtowanie się tych wskaźników przynajmniej w odniesieniu do wspólnych wskaźników oddziaływania określonych w załączniku III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 7

Dane i wsparcie techniczne do celów ewaluacji

1. Państwa członkowskie zapewniają dostępność danych dla osób przeprowadzających ewaluacje, aby mogły one wypełniać swoje obowiązki związane z monitorowaniem i ewaluacją.

2. Państwa członkowskie dokonują niezbędnych ustaleń z krajowymi i, w stosownych przypadkach, regionalnymi ośrodkami statystycznymi, ośrodkami badań naukowych, przedsiębiorstwami i dostawcami danych w celu zapewnienia dostępności danych. Takie ustalenia obejmują zakres terytorialny istotny dla ewaluacji i uwzględnia się w nich statystyczne wykorzystanie danych z rejestrów administracyjnych, o których mowa w art. 143 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

3. Państwa członkowskie określają potrzeby w zakresie wsparcia zainteresowanych stron i organów administracji zaangażowanych we wdrażanie i ewaluację planów strategicznych WPR na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym LGD, o których mowa w art. 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 (3), uwzględniając zróżnicowane możliwości instytucji i zainteresowanych stron w zakresie monitorowania i ewaluacji.

4. Na podstawie zidentyfikowanych potrzeb państwa członkowskie ustanawiają działania wspierające, w tym szkolenia, wytyczne i wszelkie inne odpowiednie działania służące budowaniu zdolności, które mają być realizowane przez krajowe sieci WPR, o których mowa w art. 126 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2021/2115, lub we współpracy z nimi.

5. Komisja ustanawia roczny program prac z właściwymi organami państw członkowskich, osobami przeprowadzającymi ewaluacje i innymi zainteresowanymi stronami, na podstawie ich potrzeb w zakresie wsparcia; program ten ma być realizowany przez europejską sieć WPR, o której mowa w art. 126 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/2115, lub we współpracy z nią.

TYTUŁ II

DANE NA POTRZEBY MONITOROWANIA I EWALUACJI PLANÓW STRATEGICZNYCH WPR

Artykuł 8

Zakres danych przekazywanych przez państwa członkowskie

Zgodnie z art. 9-18 państwa członkowskie przekazują Komisji następujące informacje niezbędne do umożliwienia jej monitorowania i ewaluacji WPR:

a)

zdezagregowane dane dotyczące interwencji i beneficjentów;

b)

wskaźnik trwałych użytków zielonych ustanowiony każdego roku na podstawie art. 48 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/126 (4);

c)

dane dotyczące interwencji w niektórych sektorach, o których mowa w tytule III rozdział III rozporządzenia (UE) 2021/2115;

d)

dane dotyczące grup operacyjnych EPI, o których mowa w art. 127 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/2115;

e)

dane dotyczące lokalnych grup działania i ich działań na rzecz LEADER w rozumieniu art. 3 pkt 15 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

Artykuł 9

Zdezagregowane dane dotyczące interwencji

1. Zdezagregowane dane dotyczące interwencji, o których to danych mowa w art. 8 lit. a) niniejszego rozporządzenia, obejmują wszystkie interwencje w formie płatności bezpośrednich, o których mowa w tytule III rozdział II rozporządzenia (UE) 2021/2115, w tym płatność specyficzną w odniesieniu do bawełny, o której mowa w tym rozdziale sekcja 3 podsekcja 2, oraz wszystkie interwencje związane z rozwojem obszarów wiejskich, o których mowa w tytule III rozdział IV tego rozporządzenia, z wyłączeniem interwencji związanych z LEADER, o których mowa w art. 8 lit. e) niniejszego rozporządzenia.

2. Państwa członkowskie przekazują zdezagregowane dane, o których mowa w ust. 1, za rolniczy rok budżetowy w rozbiciu na kwoty jednostkowe w odniesieniu do każdego wniosku o przyznanie pomocy lub wniosku o płatność każdego beneficjenta. Sumuje się wszystkie transakcje przeprowadzone w ciągu rolniczego roku budżetowego.

3. Szczegółowe zasady w odniesieniu do treści zdezagregowanych danych dotyczących interwencji określono w załączniku IV pkt 1, 2 i 3.

Artykuł 10

Zdezagregowane dane dotyczące beneficjentów

1. Zdezagregowane dane dotyczące beneficjentów, o których to danych mowa w art. 8 lit. a) niniejszego rozporządzenia, obejmują informacje na temat rolników w rozumieniu art. 3 pkt 1 rozporządzenia (UE) 2021/2115 oraz beneficjentów w rozumieniu art. 3 pkt 13 tego rozporządzenia otrzymujących wsparcie w ramach interwencji objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli, o którym mowa w art. 65 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 (5) ("system zintegrowany").

2. Państwa członkowskie przekazują zdezagregowane dane dotyczące beneficjentów dla rolniczego roku budżetowego.

3. Szczegółowe zasady w odniesieniu do treści zdezagregowanych danych dotyczących beneficjentów określono w załączniku IV pkt 4.

Artykuł 11

Wskaźnik trwałych użytków zielonych

Wskaźnik trwałych użytków zielonych, o którym mowa w art. 8 lit. b) niniejszego rozporządzenia, zgłasza się na poziomie ustanowionym przez państwa członkowskie zgodnie z art. 48 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126.

Artykuł 12

Dane dotyczące interwencji w niektórych sektorach

1. Dane dotyczące interwencji w niektórych sektorach, o których to danych mowa w art. 8 lit. c) niniejszego rozporządzenia, obejmują dane dotyczące interwencji w sektorach wymienionych w art. 42 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

2. Szczegółowe zasady w odniesieniu do treści danych dotyczących interwencji określono w załączniku V.

Artykuł 13

Dane dotyczące grup operacyjnych EPI

1. Dane dotyczące grup operacyjnych EPI, o których to danych mowa w art. 8 lit. d) niniejszego rozporządzenia, obejmują informacje na temat projektów grup operacyjnych EPI, o których to projektach mowa w art. 127 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

2. Szczegółowe zasady w odniesieniu do treści zdezagregowanych danych dotyczących grup operacyjnych EPI określono w załączniku VI.

Artykuł 14

Dane dotyczące lokalnych grup działania i ich działań na rzecz LEADER

1. Dane dotyczące lokalnych grup działania i ich działań na rzecz LEADER, o których to danych mowa w art. 8 lit. e) niniejszego rozporządzenia, obejmują informacje na temat interwencji zrealizowanych w oparciu o w art. 77 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2021/2115.

2. Szczegółowe zasady w odniesieniu do treści danych dotyczących lokalnych grup działania i ich działań na rzecz LEADER określono w załączniku VII.

Artykuł 15

Termin i częstotliwość przekazywania danych

1. Począwszy od roku sprawozdawczego 2025 państwa członkowskie przekazują corocznie do 30 kwietnia roku N zdezagregowane dane dotyczące interwencji i beneficjentów, o których to danych mowa w art. 8 lit. a), w związku z interwencjami, w odniesieniu do których dokonano płatności w rolniczym roku budżetowym N-1.

W 2024 r. państwa członkowskie mogą przekazać zdezagregowane dane dotyczące interwencji do 30 listopada 2024 r. w związku z interwencjami, w odniesieniu do których dokonano płatności w rolniczym roku budżetowym 2023. Jeżeli państwa członkowskie nie przekażą zdezagregowanych danych dotyczących interwencji w 2024 r., przekazują je w 2025 r. zgodnie z akapitem pierwszym niniejszego ustępu.

Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego niniejszego ustępu dane dotyczące beneficjentów związane z obszarami zadeklarowanymi oraz gruntami w ramach norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska przekazuje się w roku N w związku z interwencjami, w odniesieniu do których wystąpiono o płatności w roku kalendarzowym N-2.

2. Państwa członkowskie składają corocznie sprawozdanie dotyczące wskaźnika trwałych użytków zielonych, o którym mowa w art. 8 lit. b), do 15 marca roku N w odniesieniu do obszaru zadeklarowanego w roku kalendarzowym N-1. Pierwszym rokiem sprawozdawczym jest rok 2024.

3. Państwa członkowskie przekazują dane dotyczące interwencji w niektórych sektorach, o których to danych mowa w art. 8 lit. c), corocznie do:

a)

15 czerwca roku N w odniesieniu do danych z roku kalendarzowego N-1, o których mowa w załączniku V pkt 1, pkt 2 lit. a) i c) oraz pkt 3-7;

b)

31 stycznia roku N w odniesieniu do danych z roku kalendarzowego N, o których mowa w załączniku V pkt 2 lit. b);

c)

15 czerwca roku N w odniesieniu do danych z roku budżetowego N-1, o których mowa w załączniku V pkt 8-10.

Pierwszym rokiem przekazywania raportu jest rok 2023 w przypadku danych, o których mowa w załączniku V pkt 1 i pkt 2 lit. b), rok 2024 w przypadku danych, o których mowa w pkt 2 lit. a) i c) oraz pkt 3-7 tego załącznika, oraz rok 2025 w przypadku danych, o których mowa w pkt 8-10 tego załącznika.

Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego i drugiego niniejszego ustępu w odniesieniu do sektora pszczelarskiego stosuje się następujące zasady:

a)

państwa członkowskie co dwa lata przekazują dane, o których mowa w załączniku V pkt 5 i 6;

b)

dane, o których mowa w załączniku V pkt 5, obejmują rok kalendarzowy poprzedzający rok przekazywania raportu;

c)

dane, o których mowa w załączniku V pkt 6, obejmują dwa lata kalendarzowe poprzedzające rok przekazywania raportu;

d)

pierwszym rokiem przekazywania raportu jest rok 2023 w odniesieniu do danych, o których mowa w załączniku V pkt 4, 5 i 6, oraz rok 2024 w odniesieniu do pkt 9 tego załącznika. W 2023 r. dane, o których mowa w załączniku V pkt 5 i 6, można przekazać do 15 września.

4. Państwa członkowskie przekazują dane dotyczące grup operacyjnych EPI, o których to danych mowa w art. 8 lit. d), niezwłocznie po zatwierdzeniu projektu grupy operacyjnej, począwszy od 2023 r.

5. Państwa członkowskie przekazują dane dotyczące lokalnych grup działania i ich działań na rzecz LEADER, o których to danych mowa w art. 8 lit. e), w następujący sposób:

a)

do 30 kwietnia 2026 r. zbiorcze dane w związku z operacjami, w odniesieniu do których dokonano płatności w latach budżetowych 2023-2025, oraz

b)

do 30 kwietnia 2030 r. zbiorcze dane w związku z operacjami, w odniesieniu do których dokonano płatności w latach budżetowych 2023-2029.

Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego niniejszego ustępu dane na temat zmiennych dotyczących lokalnych grup działania określonych w załączniku VII pkt 1 należy przekazywać do 30 kwietnia roku N w odniesieniu do lokalnych grup działania wybranych do 31 grudnia roku N-1.

Artykuł 16

Przekazywanie danych

1. Dane, o których mowa w art. 8 lit. a), b), d) i e), przekazuje się Komisji za pomocą elektronicznego systemu bezpiecznej wymiany informacji zwanego "SFC2021", w odniesieniu do którego obowiązki Komisji i państw członkowskich określono w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/2289 (6).

Dane, o których mowa w art. 8 lit. c), przekazuje się Komisji z wykorzystaniem systemu informacji udostępnionego przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/1185 (7).

2. Jeżeli chodzi o zdezagregowane dane dotyczące interwencji i beneficjentów, które należy przekazywać zgodnie z art. 8 lit. a) niniejszego rozporządzenia, dane przekazuje Komisji agencja płatnicza, o której mowa w art. 9 rozporządzenia (UE) 2021/2116, lub - w przypadku gdy w państwie członkowskim akredytowana jest więcej niż jedna agencja płatnicza - jednostka koordynująca, o której mowa w art. 10 tego rozporządzenia.

3. Jeżeli chodzi o wskaźnik dotyczący trwałych użytków zielonych, dane, które należy przekazać zgodnie z art. 8 lit. b), przekazuje agencja płatnicza lub jednostka koordynująca.

4. Jeżeli chodzi o zdezagregowane dane dotyczące interwencji w niektórych sektorach, które należy przekazywać zgodnie z art. 8 lit. c), dane dotyczące grup operacyjnych EPI, które należy przekazywać zgodnie z art. 8 lit. d), oraz dane dotyczące lokalnych grup działania i ich działań na rzecz LEADER, które należy przekazywać zgodnie z art. 8 lit. e), dane takie mogą przekazywać państwa członkowskie lub wszelkie podmioty przez nie upoważnione.

Artykuł 17

Należycie skompletowane dane

Państwa członkowskie zapewniają, aby dane na potrzeby monitorowania i ewaluacji, o których mowa w art. 8, były kompletne i spójne, a także aby ich treść była rejestrowana i przedstawiana zgodnie z wymogami określonymi w załącznikach IV-VII. W tym celu państwa członkowskie przeprowadzają kontrole z wykorzystaniem systemu komputerowego.

Artykuł 18

Kontrola i korekta danych

1. Państwa członkowskie są odpowiedzialne za korekty błędów pisarskich, oczywistych błędów lub błędów o charakterze czysto redakcyjnym w danych, o których mowa w art. 8.

2. W przypadku przekazania błędnych danych lub w przypadku wystąpienia problemu z przekazaniem danych państwa członkowskie niezwłocznie informują Komisję i korygują dane.

3. Bez uszczerbku dla kontroli przeprowadzanych przez państwa członkowskie Komisja może przeprowadzać kontrole w celu sprawdzenia, czy państwa członkowskie dostarczyły należycie skompletowane i spójne dane. W przypadku przedłożenia błędnych danych Komisja może zwrócić się do państw członkowskich o skorygowanie przekazanych danych.

Artykuł 19

Wykorzystywanie danych

Komisja nie ujawnia ani nie wykorzystuje danych osobowych uzyskanych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem do celów innych niż wypełnianie swoich obowiązków w kontekście ram realizacji celów zgodnie z tytułem VII rozdział I rozporządzenia (UE) 2021/2115 oraz monitorowanie i ewaluacja WPR zgodnie z art. 143 tego rozporządzenia.

TYTUŁ III

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 20

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 września 2022 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 1.

(2) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/2290 z dnia 21 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące metod obliczania wspólnych wskaźników produktu i rezultatu określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/2115 (Dz.U. L 458 z 22.12.2021, s. 486).

(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (Dz.U. L 231 z 30.6.2021, s. 159).

(4) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/126 z dnia 7 grudnia 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 o dodatkowe wymogi w odniesieniu do niektórych rodzajów interwencji określonych przez państwa członkowskie w ich planach strategicznych WPR na lata 2023-2027 na podstawie tego rozporządzenia, jak również o przepisy dotyczące współczynnika dotyczącego normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC) nr 1 (Dz.U. L 20 z 31.1.2022, s. 52).

(5) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1306/2013 (Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 187).

(6) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/2289 z dnia 21 grudnia 2021 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w sprawie prezentacji treści planów strategicznych WPR oraz w sprawie elektronicznego systemu bezpiecznej wymiany informacji (Dz.U. L 458 z 22.12.2021, s. 463).

(7) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1185 z dnia 20 kwietnia 2017 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 i (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do przekazywanych Komisji powiadomień o informacjach i dokumentach oraz zmieniające i uchylające niektóre rozporządzenia Komisji (Dz.U. L 171 z 4.7.2017, s. 113).


ZAŁĄCZNIK I

KLUCZOWE ELEMENTY EWALUACJI ORAZ ZALECANE CZYNNIKI PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO SUKCESU, O KTÓRYCH MOWA W ART. 1 UST. 2

Cel

Kluczowe elementy podlegające ocenie

Zalecane czynniki przyczyniające się do sukcesu

Wspieranie godziwych dochodów gospodarstw i odporności sektora rolnictwa w całej Unii w celu zwiększenia długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego oraz różnorodności w rolnictwie, a także zapewnienia zrównoważoności ekonomicznej produkcji rolnej w Unii

Godziwe dochody gospodarstw

Godziwe dochody gospodarstw oznaczają nie tylko dochody, które są stabilne, ale także dochody, których rozkład jest sprawiedliwy.

Poziom dochodów z działalności rolniczej w gospodarstwach objętych wsparciem rośnie lub przynajmniej jest stabilny, a dysproporcje między gospodarstwami i w stosunku do innych sektorów gospodarki maleją, biorąc pod uwagę ogólne tendencje w gospodarce.

Odporność

Odporność obejmuje wspieranie rolników w obliczu potencjalnych zagrożeń i specyficznych ograniczeń, które mogą zmusić ich do zaniechania działalności rolniczej.

Wsparcie dochodów jest rozdzielane pomiędzy najbardziej potrzebujących rolników.

Zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej, w tym większe ukierunkowanie na badania naukowe, technologię i cyfryzację

Zwiększone zorientowanie na rynek

Na podstawie bilansu handlu rolno-spożywczego (przywóz-wywóz).

Zwiększa się handel rolno-spożywczy.

Konkurencyjność gospodarstw

Na podstawie zwiększonej wydajności kapitału, pracy i gruntów dzięki innowacjom.

Wzrasta wydajność w gospodarstwach objętych wsparciem.

Poprawa pozycji rolników w łańcuchu wartości

Pozycja rolników w łańcuchu żywnościowym

Integracja rolników w ramach łańcucha żywnościowego oraz udział w systemach jakości i produkcji ekologicznej w celu zwiększenia wartości dodanej.

Rośnie udział produkcji sprzedanej dzięki systemom jakości i produkcji ekologicznej.

Rośnie udział produkcji sprzedanej przez organizacje producentów (OP) i inne formy organizacji rolników objętych wsparciem.

Rośnie wartość dodana brutto dla rolników zrzeszonych w OP i innych formach organizacji rolników lub uczestniczących w systemach jakości i produkcji ekologicznej.

Przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, w tym poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie sekwestracji węgla, a także promowanie zrównoważonej energii

Łagodzenie zmiany klimatu

Na podstawie emisji gazów cieplarnianych i sekwestracji węgla.

Spada emisja gazów cieplarnianych z rolnictwa.

Zwiększa się lub utrzymuje sekwestracja węgla organicznego w glebie.

Zwiększają się zdolności produkcyjne w zakresie energii odnawialnej.

Przystosowanie się do zmiany klimatu

Na podstawie odporności rolnictwa na zmianę klimatu.

Rośnie odporność rolnictwa na zmianę klimatu.

Wspieranie zrównoważonego rozwoju zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba i powietrze, i wydajnego gospodarowania nimi, w tym poprzez ograniczanie uzależnienia od środków chemicznych

Wydajne gospodarowanie zasobami naturalnymi

Na podstawie zachowania lub zwiększenia jakości i ilości zasobów naturalnych dzięki zmniejszeniu zanieczyszczeń i eksploatacji.

Zmniejszają się emisja amoniaku z rolnictwa, wypłukiwanie składników pokarmowych i erozja gleby.

Poprawia się bilans składników pokarmowych na gruntach rolnych, co zmniejsza ich straty.

Zmniejsza się presja na naturalne zbiorniki wodne.

Zmniejsza się stosowanie i ryzyko związane ze stosowaniem pestycydów chemicznych oraz stosowanie bardziej niebezpiecznych pestycydów.

Przyczynianie się do powstrzymania utraty różnorodności biologicznej i odwrócenia tego procesu, wzmacnianie usług ekosystemowych oraz ochrona siedlisk i krajobrazu

Powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej

Na podstawie różnorodności biologicznej i siedlisk na gruntach rolnych lub innych obszarach, na które wpływ mają praktyki rolnicze lub leśne.

Poprawia się różnorodność biologiczna związana z gruntami rolnymi lub przynajmniej jej utrata jest zatrzymana.

Poprawia się różnorodność biologiczna na obszarach Natura 2000, na które oddziałuje rolnictwo lub leśnictwo, lub przynajmniej jej utrata jest zatrzymana.

Wzrasta różnorodność biologiczna w rolnictwie.

Usługi ekosystemowe

Na podstawie elementów krajobrazu, które stanowią wkład w usługi ekosystemowe, dzięki temu, że są siedliskami odpowiednich gatunków (np. poprzez zapylanie, zwalczanie szkodników), dzięki procesom biofizycznym (np. poprzez kontrolę erozji, utrzymanie jakości wody) czy wartościom kulturowym (np. wartości estetycznej).

Tendencje dotyczące zapylaczy poprawiają się lub przynajmniej są stabilne.

Obszar pokryty elementami krajobrazu na gruntach rolnych rozszerza się lub się utrzymuje.

Przyciąganie i wspieranie młodych rolników i innych nowych rolników oraz ułatwianie rozwoju zrównoważonej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich

Wymiana pokoleniowa rolników

Na podstawie wsparcia dla młodych rolników i nowych rolników w zakładaniu i kontynuowaniu działalności.

Rośnie liczba młodych i nowych rolników.

Rozwój działalności gospodarczej

Na podstawie wsparcia wiejskich przedsiębiorstw typu start-up i dywersyfikacji gospodarstw.

Rośnie liczba przedsiębiorstw na obszarach wiejskich.

Promowanie zatrudnienia, wzrostu, równości płci, w tym udziału kobiet w rolnictwie, włączenia społecznego i rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich, w tym biogospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego leśnictwa

Zrównoważona gospodarka wiejska

Na podstawie wzrostu gospodarczego i wspierania zatrudnienia.

Gospodarka obszarów wiejskich rozwija się lub przynajmniej jest stabilna, a różnica między miastem a wsią się zmniejsza.

Poprawia się wskaźnik zatrudnienia na obszarach wiejskich.

Rośnie liczba przedsiębiorstw powiązanych z biogospodarką.

Rozwija się zrównoważone leśnictwo.

Rozwój lokalny

Zapewnienie lokalnych usług i infrastruktury.

Poprawiają się lokalne usługi i infrastruktura.

Równość płci i włączenie społeczne

Wspieranie udziału kobiet w rolnictwie i gospodarce, równość dochodów i ograniczenie ubóstwa.

Poprawia się zatrudnienie i udział kobiet w rolnictwie.

Wsparcie w ramach planu strategicznego WPR rozkłada się bardziej sprawiedliwie.

Zmniejsza się ubóstwo na obszarach wiejskich.

Poprawa reagowania rolnictwa Unii na potrzeby społeczne dotyczące żywności i zdrowia, w tym w zakresie żywności wysokiej jakości, bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i produkowanej w zrównoważony sposób, w zakresie zmniejszenia marnowania żywności, zwiększenia dobrostanu zwierząt i zwalczania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe

Jakość i bezpieczeństwo żywności

Na podstawie wspierania systemów jakości, promowania dobrostanu zwierząt i zwalczania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.

Rośnie wartość produkcji sprzedanej w ramach systemów jakości.

Poprawia się dobrostan zwierząt i zmniejsza się stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych.

Modernizacja sektora poprzez sprzyjanie rozwojowi wiedzy, innowacji i cyfryzacji oraz ich upowszechnianie w rolnictwie i na obszarach wiejskich, a także zachęcanie rolników do ich wykorzystywania, poprzez ułatwienie dostępu do badań, innowacji, wymiany wiedzy i szkoleń

System wiedzy i innowacji w rolnictwie (AKIS) oraz strategia cyfrowa

Na podstawie wsparcia działań strategicznych dotyczących AKIS, interwencji związanych z AKIS oraz strategii cyfrowej i ich wpływu na absorpcję innowacji przez rolników.

Coraz większa liczba rolników uczestniczy w programach szkoleniowych lub korzysta z doradztwa rolniczego.

Rolnicy zmieniają praktyki rolnicze po udziale w programach szkoleniowych lub skorzystaniu z doradztwa rolniczego.

Coraz większa liczba rolników otrzymuje wsparcie dotyczące technologii cyfrowej w rolnictwie w ramach planu strategicznego WPR.

Rosną wydatki w ramach planu strategicznego WPR przeznaczone na wsparcie tworzenia innowacji i dzielenia się wiedzą.


ZAŁĄCZNIK II

MINIMALNE WYMOGI DOTYCZĄCE STRUKTURY I TREŚCI PLANU EWALUACJI, O KTÓRYCH TO WYMOGACH MOWA W ART. 4 UST. 1

1. Cele i potrzeby

Oświadczenie dotyczące celów planu ewaluacji i potrzeb związanych z ewaluacją, służące zapewnieniu podjęcia wystarczających i odpowiednich działań ewaluacyjnych, w szczególności w celu dostarczenia informacji potrzebnych do kierowania programem, kształtowania następnego okresu objętego programem polityki oraz zapewnienia dostępności danych potrzebnych do ewaluacji planu strategicznego WPR.

2. Zarządzanie i koordynacja

Krótki opis przyjętego systemu monitorowania i ewaluacji na potrzeby planu strategicznego WPR, ze wskazaniem najważniejszych zaangażowanych podmiotów oraz ich obowiązków.

3. Identyfikacja zainteresowanych stron

Krótki opis odpowiednich zainteresowanych stron, o których mowa w art. 4 ust. 2, i ich potrzeb związanych z działaniami ewaluacyjnymi oraz, w stosownych przypadkach, budowaniem zdolności.

4. Ramy czasowe

Orientacyjne planowanie ewaluacji i badań wspierających ewaluację, które zostaną przeprowadzone w cyklu programowania, a także uzasadnienie dokonanych wyborów, w tym:

a)

ewaluacji służących ocenie wkładu planów strategicznych WPR w osiągnięcie celów WPR, które zostaną przeprowadzone w trakcie wdrażania planu strategicznego WPR;

b)

w stosownych przypadkach ewaluacji dotyczących konkretnych tematów, o których mowa w art. 2 lit. e);

c)

badań wspierających oraz innych działań badawczych i analitycznych na potrzeby ewaluacji.

5. Dane i informacje

Krótki opis ustaleń, o których mowa w art. 7 ust. 2, mających na celu zapewnienie dostępności danych do celów monitorowania i ewaluacji, w tym określenie głównych źródeł danych, które zostaną wykorzystane, ustaleń instytucjonalnych dotyczących przekazywania danych oraz ustaleń dotyczących kontroli jakości danych. Sekcja ta powinna również obejmować identyfikację luk w danych oraz działań mających na celu ich usunięcie, w tym terminowe uruchomienie systemów danych.

6. Komunikacja i działania następcze

Opis sposobu rozpowszechniania wniosków z ewaluacji wśród odbiorców docelowych, wraz z opisem ustanowionych mechanizmów podejmowania działań następczych i wykorzystania wniosków z ewaluacji.

7. Zasoby, wsparcie techniczne i budowanie zdolności

Opis niezbędnych i przewidywanych zasobów służących realizacji planu ewaluacji, wraz ze wskazaniem zdolności administracyjnych, danych, środków finansowych oraz potrzeb w zakresie IT.

Opis wdrażania wsparcia na rzecz programu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 i 4, w tym wsparcia technicznego i działań w zakresie budowania zdolności prowadzonych w celu zapewnienia możliwości pełnej realizacji planu ewaluacji oraz planowanego wsparcia lokalnych grup działania w zakresie ewaluacji strategii rozwoju lokalnego.


ZAŁĄCZNIK III

Wskaźniki oddziaływania, o których mowa w art. 6 ust. 5

Kod wskaźnika (1)

Nazwa wskaźnika

I.2

Zmniejszanie różnic w dochodach: zmiany w dochodach z działalności rolniczej w porównaniu z gospodarką ogółem

I.3

Zmniejszenie zmienności dochodów gospodarstwa: zmiany poziomu dochodów z działalności rolniczej

I.4

Wspieranie godziwych dochodów gospodarstw: zmiany poziomu dochodów z działalności rolniczej w podziale na typy rolnicze (w porównaniu do średniej w rolnictwie)

I.5

Przyczynianie się do równowagi terytorialnej: zmiany poziomu dochodów z działalności rolniczej na obszarach z ograniczeniami naturalnymi (w porównaniu do średniej)

I.10

Przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu: emisje gazów cieplarnianych z rolnictwa

I.12

Zwiększenie wykorzystania zrównoważonej energii w rolnictwie: zrównoważone wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych w rolnictwie i leśnictwie

I.14

Poprawa jakości powietrza: emisje amoniaku z rolnictwa

I.15

Poprawa jakości wody: bilans składników pokarmowych brutto na gruntach rolnych

I.26

Sprawiedliwsza WPR: dystrybucja wsparcia w ramach WPR


(1) Załącznik I do rozporządzenia (UE) 2021/2115.


ZAŁĄCZNIK IV

ZASADY W ODNIESIENIU DO ZDEZAGREGOWANYCH DANYCH DOTYCZĄCYCH INTERWENCJI I BENEFICJENTÓW, O KTÓRYCH TO ZASADACH MOWA W ART. 9 UST. 3 I ART. 10 UST. 3

Przekazywanie zdezagregowanych danych dotyczących interwencji

1.

Przy zgłaszaniu danych dotyczących interwencji do celów monitorowania i ewaluacji, o których to danych mowa w art. 8 lit. a) niniejszego rozporządzenia, państwa członkowskie stosują się do metod obliczania wskaźników produktu i rezultatu określonych w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/2290 oraz do następujących zaleceń:

a)

wartość produktu wytworzonego dzięki interwencji zgłasza się w ramach odpowiednich zmiennych objętych monitorowaniem, określonych w pkt 2 niniejszego załącznika;

b)

wartość produktu wytworzonego dzięki interwencji zgłasza się również w ramach zmiennych rezultatu, określonych w pkt 3 niniejszego załącznika, w odniesieniu do wskaźników rezultatu określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/2115, wybranych przez państwa członkowskie w ich planach strategicznych WPR ("odpowiednie wskaźniki rezultatu");

c)

wartość produktu mającego wpływ na obliczanie licznika wskaźników rezultatu zgłasza się w całości od pierwszej płatności (z wyłączeniem zaliczek, o których mowa w art. 32 ust. 4 lit. a), art. 32 ust. 5 oraz art. 44 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/2116).

2.

Państwa członkowskie przekazują następujący wykaz zmiennych objętych monitorowaniem, w podziale na interwencje w odniesieniu do każdego beneficjenta, zgodnie z konkretną formą interwencji i ich logiką:

a)

zmienne objęte monitorowaniem do celów zgłaszania informacji administracyjnych (M010-M040)

(i)

M010: kod agencji płatniczej

W tym polu podaje się unikalny kod agencji płatniczej. Odpowiada on specjalnemu wydziałowi lub organowi państwa członkowskiego odpowiedzialnemu za zarządzanie wydatkami z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz za kontrolę tych wydatków.

(ii)

M020: Unikalny kod wniosku o przyznanie pomocy lub wniosku o płatność w odniesieniu do interwencji

W tym polu podaje się unikalny kod każdego wniosku o przyznanie pomocy w odniesieniu do interwencji objętych systemem zintegrowanym oraz wniosku o płatność w przypadku pozostałych interwencji.

(iii)

M030: unikalny identyfikator beneficjenta

W tym polu podaje się unikalny identyfikator beneficjenta w odniesieniu do wszystkich beneficjentów WPR, który jest przydzielany każdemu wnioskodawcy na szczeblu państwa członkowskiego. Unikalny identyfikator beneficjenta nie powinien zawierać żadnych danych osobowych. Identyfikator pozostaje niezmienny na przestrzeni lat.

(iv)

M040: kod budżetu

W tym polu podaje się 25 pierwszych cyfr kodu budżetu, który obejmuje nomenklaturę budżetową, rodzaj interwencji, sektor i podsektor, wskaźnik produktu, interwencję, kwotę jednostkową, zmniejszenie płatności lub stawki wkładu oraz rok kalendarzowy;

b)

zmienne objęte monitorowaniem do celów zgłaszania kwot wydanych (M050-M070)

(i)

M050: kwota wypłacona łącznie (fundusze UE)

W tym polu podaje się całkowitą kwotę wsparcia z EFRG lub EFRROW wypłaconą w EUR w odniesieniu do danego wniosku, w podziale na kwoty jednostkowe.

(ii)

M060: całkowite wydatki publiczne

W tym polu podaje się całkowitą kwotę wsparcia publicznego wypłaconą w EUR w odniesieniu do danego wniosku w podziale na kwoty jednostkowe, z uwzględnieniem wkładu krajowego i z wyłączeniem dodatkowego finansowania krajowego, o którym mowa w art. 115 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2021/2115 ("dodatkowe finansowanie krajowe").

(iii)

M070: całkowite dodatkowe finansowanie krajowe

W tym polu podaje się całkowitą kwotę dodatkowego finansowania krajowego wypłaconą w EUR w odniesieniu do danego wniosku.

Kwoty wydane, o których mowa w pkt (i), (ii) oraz (iii), zgłasza się w EUR przed zastosowaniem sankcji i kar;

c)

zmienne objęte monitorowaniem do celów zgłaszania obszaru kwalifikującego się i określonego (M080-M095)

(i)

M080: liczba hektarów kwalifikującego się obszaru określona przed zastosowaniem limitów, z wyłączeniem obszarów leśnych

W tym polu podaje się kwalifikujący się obszar (z wyłączeniem obszarów leśnych) w całości, określony po kontrolach i przed zastosowaniem uprawnień do płatności lub maksymalnych progów.

(ii)

M085: liczba hektarów kwalifikującego się obszaru leśnego określona przed zastosowaniem limitów

W tym polu podaje się kwalifikujący się obszar leśny w całości, określony po kontrolach i przed zastosowaniem uprawnień do płatności lub maksymalnych progów.

(iii)

M090: liczba hektarów kwalifikującego się obszaru z wyłączeniem obszarów leśnych

W przypadku interwencji, w odniesieniu do których dokonano płatności na hektar, w tym polu podaje się kwalifikujący się obszar (z wyłączeniem obszarów leśnych) w całości, określony po kontrolach i po zastosowaniu uprawnień do płatności lub maksymalnych progów.

W przypadku interwencji dotyczących gruntów, w odniesieniu do których dokonano płatności na jednostki inne niż hektar, w stosownych przypadkach podaje się liczbę hektarów (z wyłączeniem obszarów leśnych) objętych wsparciem w ramach interwencji.

(iv)

M095: liczba hektarów kwalifikującego się obszaru leśnego określona po zastosowaniu limitów

W tym polu podaje się kwalifikujący się obszar leśny w całości, określony po kontrolach i po zastosowaniu uprawnień do płatności lub maksymalnych progów.

W przypadku interwencji dotyczących obszarów leśnych, w odniesieniu do których dokonano płatności na jednostki inne niż hektar, w stosownych przypadkach podaje się liczbę hektarów objętych wsparciem w ramach interwencji.

Wartości produktu, o których mowa w pkt (i)-(iv), zawsze zgłasza się w całości. W przypadku interwencji objętych systemem zintegrowanym produkty zgłasza się w całości w roku N w odniesieniu do interwencji, w odniesieniu do których złożono wniosek w roku N-2;

d)

zmienne objęte monitorowaniem do celów zgłaszania jednostek objętych płatnością (M100-M160)

(i)

M100: liczba hektarów kwalifikującego się obszaru objętego płatnością

W tym polu podaje się powierzchnię objętą płatnością, niezależnie od charakteru obszaru (tj. niezależnie od tego, czy jest to obszar leśny, czy nie).

(ii)

M110: liczba zwierząt objętych płatnością

(iii)

M120: liczba dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza objętych płatnością

(iv)

M130: liczba operacji objętych płatnością

W tym polu podaje się liczbę operacji w rozumieniu art. 3 pkt 4 rozporządzenia (UE) 2021/2115 objętych wsparciem w ramach WPR. W ich zakres wchodzą interwencje, w odniesieniu do których dokonano płatności na operację.

(v)

M140: liczba gospodarstw objętych wsparciem

W tym polu podaje się liczbę gospodarstw objętych wsparciem w ramach WPR, jeżeli jest ono wypłacane w formie płatności ryczałtowej.

(vi)

M150: liczba funduszy ubezpieczeń wzajemnych objętych płatnością

W tym polu podaje się informację o liczbie funduszy ubezpieczeń wzajemnych w rozumieniu art. 3 pkt 11 rozporządzenia (UE) 2021/2115 objętych wsparciem na zarządzanie ryzykiem, o którym mowa w art. 76 tego rozporządzenia.

(vii)

M160: liczba innych jednostek objętych płatnością - jednostka miary

(viii)

M161: liczba innych jednostek objętych płatnością - wytworzony produkt

W polach w pkt (vii) i (viii) podaje się informacje o produktach wytworzonych dzięki interwencjom, które są oparte na innych jednostkach miary niż jednostki wymienione w pkt (i)-(vi). W odniesieniu do każdej innej jednostki objętej płatnością państwa członkowskie podają w dwóch oddzielnych polach jednostkę miary (M160) i wytworzony produkt (M161).

Wartości produktu w odniesieniu do jednostek objętych płatnością po kontrolach i po zastosowaniu maksymalnych progów, o których mowa w pkt (i)-(viii), zgłasza się jako odsetek wydatków faktycznie zrealizowanych w stosunku do całkowitych zaciągniętych zobowiązań w związku z tym produktem w danym rolniczym roku budżetowym. W rolniczym roku budżetowym, w którym dokonuje się płatności końcowej, wartość produktu stanowi saldo;

e)

zmienne objęte monitorowaniem, wskazujące, czy warunek jest spełniony (M170-M210)

(i)

M170: inwestycje, które doprowadzą do powiększenia netto nawadnianego obszaru

W tym polu podaje się informację o tym, czy interwencja dotyczy inwestycji, która doprowadzi do powiększenia netto nawadnianego obszaru (w tym inwestycji w nowe instalacje lub infrastrukturę nawadniającą oraz w tworzenie lub rozbudowę zbiornika do celów nawadniania), zgodnie z art. 74 ust. 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

(ii)

M180: inwestycje, które doprowadzą do poprawy istniejących instalacji nawadniających

W tym polu podaje się informację o tym, czy interwencja dotyczy poprawy istniejących instalacji nawadniających lub elementu infrastruktury nawadniającej, zgodnie z art. 74 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

(iii)

M190: inwestycje w wykorzystywanie odzyskanej wody

W tym polu podaje się informację o tym, czy interwencja dotyczy inwestycji w wykorzystywanie odzyskanej wody jako alternatywnego źródła zaopatrzenia w wodę, zgodnie z art. 74 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

(iv)

M200: inwestycje w sieci szerokopasmowe

W tym polu podaje się informację o tym, czy interwencja miała na celu poprawę dostępu do sieci szerokopasmowych.

(v)

M210: inwestycje w biometan

W tym polu podaje się informację o tym, czy interwencja dotyczy zainstalowanej zdolności produkcyjnej w zakresie biometanu.

3.

Państwa członkowskie podają udział wartości produktu w liczniku odpowiednich wskaźników rezultatu określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/2115, stosując następujące zmienne rezultatu:

a)

zmienne rezultatu R001, R002, R003, R004, R005, R009, R010, R012, R013, R014, R015, R016, R017, R018, R019, R020, R021, R022, R023, R024, R025, R026, R027, R028, R029, R030, R031, R032, R033, R034, R035, R036, R037, R038, R039, R040, R041, R042, R043 i R044 odpowiadające właściwym wskaźnikom rezultatu R.1, R.2, R.3, R4, R.5, R.9, R.10, R.12, R.13, R.14, R.15, R.16, R.17, R.18, R.19, R.20, R.21, R.22, R.23, R.24, R.25, R.26, R.27, R.28, R.29, R.30, R.31, R.32, R.33, R.34, R.35, R.36, R.37, R.38, R.39, R.40, R.41, R.42, R.43 i R.44.

W tych polach podaje się wartości produktów wytworzonych w całości dzięki operacji do celów obliczenia określonych wskaźników rezultatu;

b)

w odniesieniu do zmiennej rezultatu R017, mającej wpływ na wskaźnik rezultatu R.17 (grunty zalesione), państwa członkowskie zgłaszają podział do celów obliczenia wskaźnika rezultatu w następujący sposób:

(i)

R117: obszar zalesiony;

(ii)

R217: obszar odbudowany;

(iii)

R317: obszar rolno-leśny;

(iv)

R417: elementy krajobrazu terenu zalesionego.

W polach w pkt (i), (ii) i (iii) podaje się obszary objęte wsparciem, natomiast w tym polu podaje się szacowany obszar, na którym faktycznie występują elementy krajobrazu terenu zalesionego;

c)

w odniesieniu do zmiennej rezultatu R043, mającej wpływ na wskaźnik rezultatu R.43 (ograniczanie stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych), państwa członkowskie zgłaszają podział do celów obliczenia wskaźnika rezultatu dla poszczególnych gatunków w następujący sposób:

(i)

R143: liczba dużych jednostek przeliczeniowych trzody chlewnej;

(ii)

R243: liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła;

(iii)

R343: liczba dużych jednostek przeliczeniowych drobiu;

(iv)

R443: liczba dużych jednostek przeliczeniowych owiec i kóz;

(v)

R543: liczba innych dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza;

d)

w odniesieniu do zmiennej rezultatu R044, mającej wpływ na wskaźnik rezultatu R.44 (poprawa dobrostanu zwierząt), państwa członkowskie zgłaszają podział do celów obliczenia wskaźnika rezultatu dla poszczególnych gatunków w następujący sposób:

(i)

R144: liczba dużych jednostek przeliczeniowych trzody chlewnej;

(ii)

R244: liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła;

(iii)

R344: liczba dużych jednostek przeliczeniowych drobiu;

(iv)

R444: liczba dużych jednostek przeliczeniowych owiec i kóz;

(v)

R544: liczba innych dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza.

Zgłaszanie danych dotyczących beneficjentów

4.

Państwa członkowskie przekazują następujący wykaz zmiennych dotyczących beneficjentów, zgodnie z konkretną formą interwencji i ich logiką:

a)

B010: unikalny identyfikator beneficjenta

W tym polu podaje się ten sam unikalny identyfikator beneficjenta, który jest stosowany w przypadku danych dotyczących interwencji w zmiennej objętej monitorowaniem M030, o którym to identyfikatorze mowa w pkt 2 lit. a) pkt (iii) niniejszego załącznika.

b)

B020: płeć

W tym polu podaje się informację na temat płci beneficjenta.

W przypadku gdy beneficjentem jest grupa osób fizycznych, osoba prawna lub grupa osób prawnych, należy podać płeć głównego zarządcy lub głównych zarządców gospodarstwa. Główny zarządca oznacza osobę, która posiada uprawnienia decyzyjne w odniesieniu do działalności rolniczej wykonywanej w gospodarstwie oraz czerpie korzyści i ponosi ryzyko finansowe związane z tą działalnością.

Państwa członkowskie mogą przedstawić dodatkowe dane wyjaśniające dotyczące podziału wykonywanych obowiązków zarządczych według płci.

c)

B030: młody rolnik

W tym polu podaje się informację o tym, czy beneficjent jest młodym rolnikiem, tj. w wieku poniżej granicy określonej przez państwa członkowskie w ich planach strategicznych WPR, zgodnie z art. 4 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

Państwa członkowskie przekazują tę informację w odniesieniu do wszystkich beneficjentów będących osobami fizycznymi. W przypadku grup osób fizycznych lub prawnych informację podaje się wyłącznie w odniesieniu do beneficjentów, którym przyznano wsparcie z tytułu wymiany pokoleniowej na podstawie art. 30, art. 75 ust. 2 lit. a) oraz art. 77 rozporządzenia (UE) 2021/2115).

d)

B040: położenie geograficzne - gmina

W tym polu podaje się kod jednostki samorządu lokalnego gminy, na której terenie leży całość lub większość obszaru należącego do beneficjenta lub znajduje się główny budynek gospodarstwa.

e)

B050: obszar z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami

W tym polu wskazuje się, czy gospodarstwo położone jest na obszarze z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, o których mowa w art. 71 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

Gospodarstwo klasyfikuje się jako położone na obszarze z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, jeżeli całość lub większość obszaru należącego do beneficjenta lub jego główne gospodarstwo znajduje się na obszarze z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami. W przypadku gdy beneficjentowi przyznano wsparcie na podstawie art. 71 tego rozporządzenia, jego gospodarstwo klasyfikuje się jako położone na obszarze z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami.

f)

B060: strefa narażona na zanieczyszczenia azotanami

W tym polu wskazuje się, czy gospodarstwo znajduje się w strefie narażonej na zanieczyszczenia azotanami, wyznaczonej na mocy dyrektywy Rady 91/676/EWG (1). Gospodarstwo klasyfikuje się jako położone w strefie narażonej na zanieczyszczenia azotanami, jeżeli całość lub większość obszaru należącego do beneficjenta lub jego główne gospodarstwo znajduje się w strefie narażonej na zanieczyszczenia azotanami.

g)

B070: cechy charakterystyczne położenia gospodarstwa w planie gospodarowania wodami w dorzeczu

W tym polu wskazuje się, czy gospodarstwo położone jest na obszarze objętym planem gospodarowania wodami w dorzeczu, o którym to planie mowa w art. 72 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (UE) 2021/2115. Gospodarstwo klasyfikuje się jako położone na obszarze objętym planem gospodarowania wodami w dorzeczu, jeżeli całość lub większość obszaru należącego do beneficjenta lub jego główne gospodarstwo znajduje się na obszarze objętym planem gospodarowania wodami w dorzeczu.

h)

B080: obszar Natura 2000

W tym polu wskazuje się, czy gospodarstwo położone jest na obszarze Natura 2000, o którym mowa w art. 72 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2021/2115. Gospodarstwo klasyfikuje się jako położone na obszarze Natura 2000, jeżeli całość lub większość obszaru należącego do beneficjenta lub jego główne gospodarstwo znajduje się na obszarze Natura 2000.

Państwa członkowskie mogą przedstawić dodatkowe dane wyjaśniające dotyczące udziału powierzchni gospodarstwa położonej na obszarze Natura 2000.

i)

B090: gospodarstwo ekologiczne

W tym polu wskazuje się, czy w gospodarstwie prowadzi się produkcję ekologiczną zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 (2), prowadzi się produkcję częściowo ekologiczną lub nie prowadzi się produkcji ekologicznej.

Gospodarstwo klasyfikuje się jako prowadzące produkcję ekologiczną, gdy na całości lub większości obszaru należącego do beneficjenta (> 50 % całkowitego obszaru) prowadzi się produkcję ekologiczną, oraz jako gospodarstwo prowadzące produkcję częściowo ekologiczną, gdy produkcję ekologiczną prowadzi się tylko na mniejszej części obszaru należącego do beneficjenta (< 50 % całkowitego obszaru).

j)

B100: liczba hektarów zadeklarowanych gruntów ornych

W tym polu podaje się łączną liczbę hektarów gruntów ornych określoną przez państwa członkowskie w ich planach strategicznych WPR zgodnie z art. 4 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2021/2115.

k)

B110: zadeklarowana liczba hektarów trwałych użytków zielonych

W tym polu podaje się łączną liczbę hektarów trwałych użytków zielonych określoną przez państwa członkowskie w ich planach strategicznych WPR zgodnie z art. 4 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (UE) 2021/2115.

l)

B120: liczba hektarów z zadeklarowanymi uprawami trwałymi

W tym polu podaje się łączną liczbę hektarów z uprawami trwałymi określoną przez państwa członkowskie w ich planach strategicznych WPR zgodnie z art. 4 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) 2021/2115.

m)

B130: liczba hektarów innych obszarów kwalifikujących się do płatności bezpośrednich

W tym polu podaje się łączną liczbę hektarów, na których nie jest prowadzona działalność rolnicza, ale które nadal kwalifikują się do płatności bezpośrednich na podstawie art. 4 ust. 4 lit. c) rozporządzenia (UE) 2021/2115.

n)

B141: GAEC 2 - liczba hektarów terenów podmokłych i torfowisk - trwałe użytki zielone

W tym polu podaje się całkowitą liczbę hektarów trwałych użytków zielonych na terenach podmokłych i torfowiskach objętych GAEC 2 zgodnie z załącznikiem III do rozporządzenia (UE) 2021/2115.

o)

B142: GAEC 2 - liczba hektarów terenów podmokłych i torfowisk - grunty orne

W tym polu podaje się całkowitą liczbę hektarów gruntów ornych na terenach podmokłych i torfowiskach objętych GAEC 2.

p)

B143: GAEC 2 - liczba hektarów terenów podmokłych i torfowisk - uprawy trwałe

W tym polu podaje się całkowitą liczbę hektarów upraw trwałych na terenach podmokłych i torfowiskach objętych GAEC 2.

q)

B150: GAEC 8 - liczba hektarów wykorzystywanych do osiągnięcia minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne

W tym polu podaje się całkowitą liczbę hektarów, przed ewentualnym zastosowaniem współczynników korygujących, wykorzystywanych do osiągnięcia minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne zgodnie z GAEC 8, jak określono w załączniku III do rozporządzenia (UE) 2021/2115. Państwa członkowskie przedstawiają następujący podział tej zmiennej dotyczącej beneficjenta:

(i)

B151: GAEC 8 - liczba hektarów gruntów ugorowanych;

(ii)

B152: GAEC 8 - liczba hektarów żywopłotów, pojedynczych drzew lub grup drzew, rzędów drzew;

(iii)

B153: GAEC 8 - liczba hektarów miedz śródpolnych, działek lub stref buforowych;

(iv)

B154: GAEC 8 - liczba hektarów rowów i strumieni;

(v)

B155: GAEC 8 - liczba hektarów małych stawów i małych terenów podmokłych;

(vi)

B156: GAEC 8 - liczba hektarów kamiennych ścian;

(vii)

B157: GAEC 8 - liczba hektarów kopców kamieni;

(viii)

B158: GAEC 8 - liczba hektarów tarasów;

(ix)

B159: GAEC 8 - liczba hektarów elementów związanych z kulturą;

(x)

B160: GAEC 8 - liczba hektarów innych obszarów nieprodukcyjnych i elementów krajobrazu;

(xi)

B161: GAEC 8 - liczba hektarów międzyplonów uprawianych bez stosowania środków ochrony roślin;

(xii)

B162: GAEC 8 - liczba hektarów upraw wiążące azot uprawianych bez stosowania środków ochrony roślin.

r)

B170: GAEC 9 - liczba hektarów objętych zakazem przekształcania lub orania

W tym polu podaje się liczbę hektarów objętych zakazem przekształcania lub orania trwałych użytków zielonych wyznaczonych jako trwałe użytki zielone wrażliwe pod względem środowiskowym na obszarach Natura 2000 zgodnie z GAEC 9, jak określono w załączniku III do rozporządzenia (UE) 2021/2115. Państwa członkowskie przekazują następujące informacje:

(i)

B171: GAEC 9 - liczba hektarów trwałych użytków zielonych na obszarach Natura 2000;

(ii)

B172: GAEC 9 - liczba hektarów wyznaczonych jako trwałe użytki zielone wrażliwe pod względem środowiskowym na obszarach Natura 2000 chronionych w ramach GAEC 9 i zadeklarowanych przez rolników.

s)

B180: w stosownych przypadkach - liczba hektarów wyznaczonych jako trwałe użytki zielone wrażliwe pod względem środowiskowym na obszarach nienależących do sieci Natura 2000, chronionych w ramach GAEC i zadeklarowanych przez rolników.


(1) Dyrektywa Rady 91/676/EWG z dnia 12 grudnia 1991 r. dotycząca ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego (Dz.U. L 375 z 31.12.1991, s. 1).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1).


ZAŁĄCZNIK V

ZASADY W ODNIESIENIU DO DANYCH DOTYCZĄCYCH INTERWENCJI W NIEKTÓRYCH SEKTORACH, O KTÓRYCH TO ZASADACH MOWA W ART. 12 UST. 2

Informacje administracyjne i informacje w podziale na sektory

W przypadku interwencji w niektórych sektorach, o których mowa w tytule III rozdział III rozporządzenia (UE) 2021/2115, państwa członkowskie przekazują informacje administracyjne oraz informacje w podziale na sektory za pośrednictwem następujących formularzy:

1.

Formularz A.1.

Formularz ten dotyczy sektora owoców i warzyw, sektora pszczelarskiego, sektora wina, sektora chmielu, sektora oliwy z oliwek i oliwek stołowych oraz pozostałych sektorów, o których mowa odpowiednio w art. 42 lit. a)-f) rozporządzenia (UE) 2021/2115, w odniesieniu do których państwa członkowskie corocznie podają odniesienia (hiperłącza) do przepisów krajowych przyjętych przez nie w poprzednim roku kalendarzowym w celu realizacji interwencji sektorowych.

2.

Formularz A.2.

Formularz ten dotyczy sektora owoców i warzyw, sektora chmielu, sektora oliwy z oliwek i oliwek stołowych oraz pozostałych sektorów. Państwa członkowskie przekazują corocznie następujące informacje rynkowe:

a)

wykaz międzynarodowych organizacji producentów (MOP) i międzynarodowych zrzeszeń organizacji producentów (MZOP) mających siedzibę w państwie członkowskim;

b)

kwotę zatwierdzonych funduszy operacyjnych w podziale na OP, ZOP (zrzeszenia organizacji producentów), MOP, MZOP, rozdzieloną w następujący sposób:

(i)

łączna kwota;

(ii)

kwota wkładu finansowego organizacji;

(iii)

kwota pomocy finansowej Unii;

c)

kwotę ostatecznego funduszu operacyjnego w podziale na OP, ZOP, MOP, MZOP, rozdzieloną w następujący sposób:

(i)

łączna kwota;

(ii)

kwota wkładu finansowego organizacji;

(iii)

kwota pomocy finansowej Unii.

Informacje, o których mowa w lit. a) i c), zgłasza się za poprzedni rok kalendarzowy. Informacje, o których mowa w lit. b), zgłasza się za bieżący rok kalendarzowy.

3.

Formularz A.3.

Formularz ten dotyczy sektora owoców i warzyw, w odniesieniu do którego państwa członkowskie przekazują corocznie informacje rynkowe na temat krajowej pomocy finansowej dla OP za poprzedni rok kalendarzowy w następujący sposób:

a)

kwota faktycznie wypłacona (w EUR lub w walucie krajowej);

b)

wykaz regionów będących beneficjentami.

4.

Formularz A.4.

Formularz ten dotyczy informacji, które państwa członkowskie przekazują corocznie w odniesieniu do sektora pszczelarskiego:

łączna liczba uli gotowych do zimowania na terytorium państw członkowskich w okresie od 1 września do 31 grudnia, określona zgodnie z ustaloną wiarygodną metodą określoną w planach strategicznych WPR.

5.

Formularz A.5.

Formularz ten dotyczy innych informacji rynkowych, które państwa członkowskie przekazują co dwa lata w odniesieniu do sektora pszczelarskiego, obejmujących rok kalendarzowy poprzedzający zgłoszenie:

a)

liczba pszczelarzy;

b)

liczba pszczelarzy utrzymujących ponad 150 uli;

c)

łączna liczba uli utrzymywanych przez pszczelarzy z ponad 150 ulami;

d)

liczba pszczelarzy należących do stowarzyszeń pszczelarzy;

e)

przedział cen w EUR miodu wielokwiatowego w miejscu produkcji;

f)

przedział cen w EUR miodu wielokwiatowego luzem u hurtowników;

g)

szacunkowy średni koszt produkcji w EUR (stały i zmienny) za kilogram wyprodukowanego miodu.

6.

Formularz A.6.

Formularz ten dotyczy innych informacji rynkowych, które państwa członkowskie przekazują co dwa lata w odniesieniu do sektora pszczelarskiego, obejmujących dwa lata kalendarzowe poprzedzające zgłoszenie:

a)

roczna krajowa produkcja miodu w kilogramach;

b)

szacunkowa średnia roczna wydajność w kilogramach miodu z ula.

7.

Formularz A.7.

Formularz ten dotyczy pozostałych sektorów, w odniesieniu do których państwa członkowskie przekazują corocznie następujące informacje rynkowe za poprzedni rok kalendarzowy:

a)

w przypadku sektorów upraw: całkowity objęty obszar (w hektarach) lub wielkość (w tonach) wyprodukowana przez OP, ZOP, MOP, MZOP;

b)

w przypadku sektorów produkcji zwierzęcej: całkowita liczba zwierząt lub wielkość (w tonach) wyprodukowana przez OP, ZOP, MOP, MZOP.

Informacje dotyczące wydatków

W przypadku interwencji w niektórych sektorach, o których mowa w tytule III rozdział III rozporządzenia (UE) 2021/2115, państwa członkowskie przekazują informacje dotyczące wydatków za pomocą następujących formularzy:

8.

Formularz B.1.

Formularz ten dotyczy sektora owoców i warzyw, sektora chmielu, sektora oliwy z oliwek i oliwek stołowych oraz pozostałych sektorów, o których mowa w art. 42 lit. a) i lit. d)-f) rozporządzenia (UE) 2021/2115, w odniesieniu do których państwo członkowskie corocznie przekazuje następujące informacje dotyczące poprzedniego rolniczego roku budżetowego w podziale na sektory:

a)

wydatki (w EUR lub w walucie krajowej) OP, ZOP, MOP, MZOP w podziale na interwencje i cele, o których mowa w art. 46 lit. a)-k) tego rozporządzenia;

b)

koszty administracyjne i koszty personelu (w EUR lub w walucie krajowej) ponoszone przez OP, ZOP, MOP, MZOP;

c)

w przypadku wycofania z rynku z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję lub inne przeznaczenia, w podziale na produkty:

(i)

całkowita roczna wielkość (w tonach), w podziale na następujące kategorie:

1)

bezpłatna dystrybucja;

2)

kompostowanie;

3)

przemysł przetwórczy;

4)

inne przeznaczenie;

(ii)

całkowite wydatki (w EUR lub w walucie krajowej);

(iii)

kwota unijnej pomocy finansowej (w EUR lub w walucie krajowej);

d)

całkowity obszar (w hektarach) na interwencję, w podziale na:

(i)

inwestycje w nawadnianie, które doprowadzą do powiększenia netto nawadnianego obszaru;

(ii)

ponowne sadzenie sadów lub gajów oliwnych;

(iii)

zielone zbiory;

(iv)

niezbieranie plonów;

(v)

produkcja ekologiczna;

(vi)

integrowana produkcja;

(vii)

poprawa wykorzystania zasobów wodnych i należyta gospodarka wodna;

(viii)

poprawa ochrony gleby;

(ix)

tworzenie i utrzymywanie siedlisk sprzyjających różnorodności biologicznej;

e)

wartości procentowe minimalnych celów w zakresie oszczędności wody dla inwestycji;

f)

liczba wdrożonych projektów energetycznych;

g)

odsetek i wielkość wykorzystania odzyskanej wody;

h)

liczba interwencji w zakresie promocji, komunikacji i marketingu w podziale na cele, o których mowa w art. 46 lit. h) oraz i) tego rozporządzenia.

9.

Formularz B.2.

Formularz ten dotyczy sektora pszczelarskiego, w odniesieniu do którego państwa członkowskie składają coroczne sprawozdanie z całkowitych wydatków publicznych poniesionych (w EUR lub w walucie krajowej) w trakcie rolniczego roku budżetowego, w podziale na interwencje.

10.

Formularz B.3.

Formularz ten dotyczy sektora wina, w odniesieniu do którego państwa członkowskie przekazują corocznie następujące informacje dotyczące poprzedniego rolniczego roku budżetowego:

a)

w odniesieniu do restrukturyzacji i przekształcania winnic oraz zielonych zbiorów:

(i)

unijna pomoc finansowa;

(ii)

całkowite wydatki beneficjentów;

(iii)

liczba beneficjentów;

(iv)

liczba operacji;

b)

w odniesieniu do inwestycji w przedsiębiorstwa, inwestycji w przedsiębiorstwa w regionach objętych celem "Konwergencja", inwestycji w przedsiębiorstwa w regionach innych niż regiony objęte celem "Konwergencja", inwestycji w przedsiębiorstwa w regionach najbardziej oddalonych oraz inwestycji w przedsiębiorstwa w regionach małych wysp Morza Egejskiego:

(i)

unijna pomoc finansowa (w EUR lub w walucie krajowej);

(ii)

całkowite wydatki (w EUR lub w walucie krajowej) beneficjentów;

(iii)

liczba beneficjentów;

c)

w odniesieniu do ubezpieczania zbiorów:

(i)

unijna pomoc finansowa (w EUR lub w walucie krajowej);

(ii)

całkowite wydatki (w EUR lub w walucie krajowej) beneficjentów;

(iii)

liczba beneficjentów;

(iv)

liczba finansowanych polis ubezpieczeniowych;

d)

w odniesieniu do innowacji:

(i)

unijna pomoc finansowa (w EUR lub w walucie krajowej);

(ii)

całkowite wydatki (w EUR lub w walucie krajowej) beneficjentów;

(iii)

liczba beneficjentów;

e)

w odniesieniu do destylacji produktów ubocznych:

(i)

unijna pomoc finansowa (w EUR lub w walucie krajowej);

(ii)

liczba beneficjentów (destylarni);

(iii)

osad (zakres maksymalnego wsparcia);

(iv)

wytłoki (zakres maksymalnego wsparcia);

(v)

ilość destylowanego osadu;

(vi)

ilość destylowanych wytłoków;

(vii)

uzyskany milion hektolitrów alkoholu;

f)

w odniesieniu do działań podejmowanych przez organizacje międzybranżowe uznane przez państwa członkowskie w sektorze wina zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 (1), mających na celu zwiększenie renomy unijnych winnic poprzez promowanie turystyki winiarskiej w regionach produkcyjnych:

(i)

unijna pomoc finansowa (w EUR lub w walucie krajowej);

(ii)

całkowite wydatki (w EUR lub w walucie krajowej) beneficjentów;

(iii)

liczba beneficjentów;

(iv)

liczba operacji;

g)

w odniesieniu do działań podejmowanych przez organizacje międzybranżowe uznane przez państwa członkowskie w sektorze wina zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013 mających na celu poprawę znajomości rynku;

(i)

unijna pomoc finansowa (w EUR lub w walucie krajowej);

(ii)

całkowite wydatki (w EUR lub w walucie krajowej) beneficjentów;

(iii)

liczba beneficjentów;

(iv)

liczba operacji;

h)

w odniesieniu do informacji w państwach członkowskich oraz promocji i komunikacji w państwach trzecich:

(i)

liczba beneficjentów;

(ii)

liczba operacji;

(iii)

na działanie informacyjne lub promocyjne:

1)

beneficjenci;

2)

kwalifikujące się działanie;

3)

opis;

4)

rynek docelowy;

5)

okres;

6)

całkowite wydatki (w EUR lub w walucie krajowej), w tym:

-

unijna pomoc finansowa w ramach interwencji sektorowych;

-

unijna pomoc finansowa w ramach innego wsparcia;

-

pomoc państwa;

-

wydatki beneficjentów.


(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).


ZAŁĄCZNIK VI

ZASADY W ODNIESIENIU DO DANYCH DOTYCZĄCYCH GRUP OPERACYJNYCH EUROPEJSKIEGO PARTNERSTWA INNOWACYJNEGO NA RZECZ WYDAJNEGO I ZRÓWNOWAŻONEGO ROLNICTWA (EPI), O KTÓRYCH TO ZASADACH MOWA W ART. 13 UST. 2

Dane obowiązkowe

1.

Państwa członkowskie przekazują następujące dane obowiązkowe dotyczące grup operacyjnych EPI:

a)

tytuł projektu: krótki tytuł projektu w języku ojczystym;

b)

tytuł projektu w języku angielskim: krótki tytuł projektu w języku angielskim;

c)

autor tekstu: imię i nazwisko osoby lub podmiotu odpowiedzialnego za opracowanie informacji zakodowanych w elektronicznym systemie bezpiecznej wymiany informacji, zwanym dalej "SFC2021";

d)

koordynator projektu: imię i nazwisko, adres, adres e-mail i nr telefonu osoby odpowiedzialnej za zarządzanie projektem zgodnie z umową o współpracy lub opisem projektu;

e)

partner (partnerzy) projektu: imię i nazwisko, adres, adres e-mail, nr telefonu i rodzaj partnera (partnerów);

f)

"streszczenie praktyki" w języku ojczystym, które powinno zawierać:

(i)

cel projektu opisujący problemy lub możliwości, których dotyczy projekt;

(ii)

krótkie podsumowanie ustaleń (oczekiwanych lub końcowych). To podsumowanie powinno zawierać co najmniej następujące informacje, w łatwym do zrozumienia języku zorientowanym na praktyków i końcowych użytkowników wyników projektu:

1)

główne ustalenia projektu (oczekiwane lub końcowe);

2)

główne zalecenie (zalecenia) praktyczne;

g)

"streszczenie praktyki" w języku angielskim: tłumaczenie "streszczenia praktyki" w języku angielskim;

h)

kategoria "słowa kluczowe": słowa kluczowe mające zastosowanie do projektu wybrane z wcześniej zdefiniowanego wykazu kategorii, określonego w SFC2021;

i)

stan projektu: stan projektu: w toku (po wyborze) lub zakończony;

j)

dodatkowe źródło (źródła) finansowania: źródło dodatkowego finansowania poza wsparciem WPR EPI, takie jak Horyzont 2020, ustanowione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1291/2013 (1), jeśli dotyczy;

k)

okres projektu: data rozpoczęcia i zakończenia projektu;

l)

lokalizacja geograficzna: region NUTS 3, w którym odbywają się główne działania w ramach projektu;

m)

wkład projektu w realizację celów szczegółowych WPR: cele szczegółowe WPR, o których mowa w art. 6 rozporządzenia (UE) 2021/2115, do których realizacji przyczyni się projekt;

n)

transgraniczne/transnarodowe grupy operacyjne:

(i)

czy projekt jest transgraniczny lub transnarodowy;

(ii)

które państwo członkowskie/który region koordynuje i koduje projekt w SFC2021;

(iii)

które państwa członkowskie/regiony stanowią część projektu (przy użyciu kodu NUTS 3);

(iv)

budżet na państwa członkowskie/regiony, które stanowią część projektu, w wydatkach publicznych, sumujący wszystkie wkłady (EFRROW, współfinansowanie krajowe i w stosownych przypadkach dodatkowe finansowanie krajowe);

o)

sprawozdanie końcowe: wyczerpujący opis wyników projektu po jego zakończeniu;

p)

budżet całkowity: całkowity wkład projektu (EFRROW, współfinansowanie krajowe i w stosownych przypadkach dodatkowe finansowanie krajowe);

q)

wkład projektu w realizację strategii unijnych: cel (cele) Europejskiego Zielonego Ładu, strategii "Od pola do stołu" (2), unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 (3), strategii leśnej (4) i strategii UE dotyczącej usuwania dwutlenku węgla (5), do którego (których) projekt może się przyczynić, do wyboru z następującej listy:

(i)

osiągnięcie neutralności klimatycznej;

(ii)

ograniczenie ogólnego stosowania i ryzyka związanego ze stosowaniem pestycydów chemicznych;

(iii)

wspieranie rolnictwa ekologicznego lub akwakultury ekologicznej;

(iv)

zmniejszenie stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych dla zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych i w dziedzinie akwakultury;

(v)

ograniczenie strat składników pokarmowych i stosowania nawozów, przy jednoczesnym zachowaniu żyzności gleby;

(vi)

poprawa gospodarowania zasobami naturalnymi wykorzystywanymi w rolnictwie, takimi jak woda, gleba i powietrze;

(vii)

ochrona lub przywrócenie różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych w ramach systemów rolnych i leśnych;

(viii)

przywrócenie użytków rolnych zawierających elementy krajobrazu o wysokiej różnorodności;

(ix)

ułatwienie dostępu do szybkiego szerokopasmowego internetu na obszarach wiejskich;

(x)

poprawa dobrostanu zwierząt;

(xi)

wspieranie zalesiania i ponownego zalesiania sprzyjającego różnorodności biologicznej.

Zalecane dane

2.

Zdecydowanie zachęca się państwa członkowskie do zgłaszania następujących zalecanych danych dotyczących grup operacyjnych EPI:

a)

materiały audiowizualne: materiały z projektu opracowane dla praktyków i użytkowników końcowych lub wyniki projektu (w tym filmy wideo, zdjęcia, podcasty itp.);

b)

strona internetowa projektu: adres URL strony internetowej;

c)

inne strony internetowe: adresy URL stron internetowych, na których będą zamieszczane informacje o wynikach projektu również po zakończeniu projektu;

d)

opis działań prowadzonych w ramach projektu w języku ojczystym: krótkie podsumowanie naświetlające główne działania w ramach projektu;

e)

opis działań prowadzonych w ramach projektu w języku angielskim: krótkie podsumowanie naświetlające główne działania w ramach projektu.

Dane nieobowiązkowe

3.

Państwa członkowskie mogą zgłaszać następujące dane nieobowiązkowe dotyczące grup operacyjnych EPI:

a)

dodatkowe pola dla dodatkowych streszczeń praktyk w języku ojczystym;

b)

dodatkowe pola dla dodatkowych streszczeń praktyk w języku angielskim;

c)

opis kontekstu projektu: dowolny tekst opisujący czynniki leżące u podstaw projektu, takie jak prawodawstwo, rynki lub inne przyczyny;

d)

dodatkowe informacje o projekcie: dowolny tekst zawierający szczegółowe informacje wymagane w ramach konkretnych wytycznych na poziomie krajowym/regionalnym, np. do celów monitorowania;

e)

dodatkowe uwagi: dowolny tekst zawierający wykaz elementów wspomagających lub przeszkód w realizacji projektu, sugestie dotyczące przyszłych działań/grup operacyjnych/badań, komunikatów dla konsumentów itp.


(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1291/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające "Horyzont 2020" - program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020) oraz uchylające decyzję nr 1982/2006/WE (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 104).

(2) Komunikat Komisji z dnia 20 maja 2020 r. - Strategia "od pola do stołu" na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego.

(3) Komunikat Komisji z dnia 20 maja 2020 r. - Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030: Przywracanie przyrody do naszego życia.

(4) Komunikat Komisji z dnia 16 lipca 2021 r. - Nowa strategia leśna UE 2030.

(5) Komunikat Komisji z dnia 15 grudnia 2021 r. - Zrównoważony obieg węgla.


ZAŁĄCZNIK VII

ZASADY W ODNIESIENIU DO DANYCH DOTYCZĄCYCH LOKALNYCH GRUP DZIAŁANIA I ICH DZIAŁAŃ NA RZECZ LEADER, O KTÓRYCH TO ZASADACH MOWA W ART. 14 UST. 2

Dane dotyczące LGD

1.

Państwa członkowskie przekazują do 30 kwietnia roku N zmienne określone w lit. a)-g), w podziale na LGD, dla LGD wybranych do 31 grudnia roku N-1. Dane odnoszą się do sytuacji LGD w momencie wyboru i są przekazywane tylko raz.

a)

L100: identyfikacja LGD (ID)

W tym polu podaje się unikalny kod każdej LGD.

b)

L200: nazwa LGD

W tym polu podaje się informacje o nazwie lokalnej grupy działania.

c)

L300: kody gminy

W tym polu podaje się wykaz kodów lokalnych jednostek administracyjnych gmin znajdujących się na obszarze LGD. Można wybrać wiele kodów.

d)

L400: ludność ogółem

W tym polu podaje się informację o liczbie ludności na obszarze LGD. Obliczanie tej zmiennej odbywa się zgodnie z metodą obliczania wskaźnika rezultatu R.38 "Zasięg inicjatywy LEADER" określoną w pkt 8 lit. j) załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/2290.

e)

L500: wsparcie LGD przez więcej niż jeden fundusz zgodnie z art. 31 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/1060

W tym polu wskazuje się, czy LGD jest objęta wsparciem przez inne fundusze niż Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Jeżeli wartość L500 jest "tak", LGD podaje następujące zmienne:

(i)

L501: wykorzystanie wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): czy LGD otrzymuje wsparcie w ramach EFRR;

(ii)

L502: wykorzystanie wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+): czy LGD otrzymuje wsparcie w ramach EFS+;

(iii)

L503: wykorzystanie wsparcia Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EFMRA): czy LGD otrzymuje wsparcie w ramach EFMRA;

(iv)

L504: wykorzystanie innych europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (funduszy ESI) (np. Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

f)

L600: łączna liczba członków LGD

W tym polu podaje się informacje o łącznej liczbie członków LGD, o których mowa w art. 31 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2021/1060.Państwa członkowskie zgłaszają liczbę członków LGD w podziale na rodzaje organizacji, w następujący sposób:

(i)

L601: liczba członków LGD, którzy reprezentują administrację publiczną;

(ii)

L602: liczba członków LGD, którzy reprezentują prywatne lokalne interesy gospodarcze (np. organizacje gospodarcze, lokalne przedsiębiorstwa itp.);

(iii)

L603: liczba członków LGD, którzy reprezentują lokalne interesy społeczne (np. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia lokalne itp.);

(iv)

L604: liczba członków LGD zaliczanych do innych kategorii niż wymienione w pkt (i), (ii) i (iii).

g)

L610: łączna liczba członków LGD w organie decyzyjnym LGD

Państwa członkowskie zgłaszają liczbę członków LGD w organie decyzyjnym w podziale na rodzaj organizacji, w następujący sposób:

(i)

L611: liczba członków organu decyzyjnego LGD, którzy reprezentują administrację publiczną;

(ii)

L612: liczba członków w organie decyzyjnym LGD, którzy reprezentują prywatne lokalne interesy gospodarcze (np. organizacje gospodarcze, lokalne przedsiębiorstwa itp.);

(iii)

L613: liczba członków organu decyzyjnego LGD, którzy reprezentują lokalne interesy społeczne (np. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia lokalne itp.);

(iv)

L614: liczba członków w organie decyzyjnym LGD należących do innych kategorii niż wymienione w pkt (i), (ii) i (iii).

płeć członków LGD w organie decyzyjnym LGD

Państwa członkowskie zgłaszają liczbę członków w organie decyzyjnym LGD w podziale na płeć (L615 do L618).

Wiek członków LGD w organie decyzyjnym LGD

Państwa członkowskie zgłaszają liczbę członków w organie decyzyjnym LGD w podziale na wiek, w następujący sposób:

(v)

L619: liczba młodych osób w organie decyzyjnym LGD.

Pole to dotyczy osób, które są poniżej pewnej granicy wieku określonej przez państwa członkowskie;

(vi)

L620: granica wieku określona przez państwo członkowskie w odniesieniu do zmiennej, o której mowa w pkt (v).

Dane dotyczące działań LGD

2.

Państwa członkowskie przekazują LGD wykaz zmiennych dotyczących działań LGD określonych w lit. a)-d), w latach 2026 i 2030, od momentu dokonania pierwszej płatności na rzecz danej operacji. Sprawozdanie w roku N odnosi się do wszystkich operacji, w odniesieniu do których dokonano płatności do 15 października N-1. Zmienne te odnoszą się do liczby operacji realizowanych zgodnie z art. 34 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2021/1060.

a)

L100: identyfikacja LGD (ID)

b)

L700: łączna liczba operacji zrealizowanych przez LGD

W tym polu podaje się łączną liczbę operacji zrealizowanych przez LGD, bez podwójnego liczenia. Państwa członkowskie zgłaszają liczbę operacji według rodzaju promotora, w następujący sposób:

(i)

L701: liczba operacji zrealizowanych przez osoby prywatne lub przedsiębiorstwa;

(ii)

L702: liczba operacji zrealizowanych przez administrację publiczną;

(iii)

L703: liczba operacji zrealizowanych przez przedstawicieli prywatnych lokalnych interesów gospodarczych (np. stowarzyszenia przedsiębiorców, izby handlowe itp.);

(iv)

L704: liczba operacji zrealizowanych przez przedstawicieli lokalnych interesów społecznych (np. organizacje pozarządowe, lokalne stowarzyszenia itp.);

(v)

L705: liczba operacji zrealizowanych przez organizacje badawcze;

(vi)

L706: liczba operacji zrealizowanych wspólnie przez kilka rodzajów promotorów;

(vii)

L707: liczba operacji zrealizowanych przez promotorów należących do innych kategorii niż wymienione w pkt (i)-(vi).

Państwa członkowskie zgłaszają liczbę operacji w ramach współpracy międzyregionalnej lub transnarodowej w następujący sposób:

(viii)

L708: liczba projektów w ramach współpracy międzyregionalnej zrealizowanych przez LGD;

(ix)

L709: liczba projektów w ramach współpracy transnarodowej zrealizowanych przez LGD;

c)

L710: liczba operacji, które są innowacyjne w kontekście lokalnym.

Państwa członkowskie zgłaszają operacje, które są innowacyjne w kontekście lokalnym, jak określono w art. 31 ust. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2021/1060.

Państwa członkowskie, władze regionalne lub LGD definiują termin "innowacyjny w kontekście lokalnym".

d)

Operacje według celów/obszarów

W tym polu wskazuje się jeden lub wiele celów/obszarów, do których odnosi się dana operacja, w następujący sposób:

(i)

L801: liczba operacji związanych z transferem wiedzy, w tym doradztwem, szkoleniami i wymianą wiedzy na temat zrównoważonego, ekonomicznego, społecznego, środowiskowego i przyjaznego dla klimatu działania;

(ii)

L802: liczba operacji związanych z organizacjami producentów, rynkami lokalnymi, krótkimi łańcuchami dostaw i systemami jakości, w tym wsparcie inwestycyjne, działania marketingowe itp.;

(iii)

L803: liczba operacji dotyczących zdolności produkcyjnych w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, w tym bioproduktów;

(iv)

L804: liczba operacji przyczyniających się do zrównoważenia środowiskowego oraz osiągnięcia celów w zakresie łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej na obszarach wiejskich;

(v)

L805: liczba operacji, które tworzą miejsca pracy;

(vi)

L806: liczba operacji wspierających przedsiębiorstwa wiejskie, w tym biogospodarkę;

(vii)

L807: liczba operacji związanych ze strategiami inteligentnych wsi;

(viii)

L808: liczba operacji poprawiających dostęp do usług i infrastruktury, w tym szerokopasmowej;

(ix)

L809: liczba operacji w obszarze włączenia społecznego;

(x)

L810: liczba operacji należących do innych kategorii niż wymienione w pkt (i)-(ix).

Dane dotyczące finansów LGD

3.

Państwa członkowskie składają sprawozdania dotyczące zmiennych określonych w lit. a), b) i c) w zakresie finansów LGD w latach 2026 i 2030. Sprawozdanie w roku N odnosi się do wszystkich operacji, w odniesieniu do których dokonano płatności do 15 października N-1.

a)

L900: całkowity budżet Unii w ramach planowanego EFRROW, na strategię rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LDS)

b)

L910: całkowita kwota z EFRROW przeznaczona na wsparcie realizacji operacji, w tym działań w zakresie współpracy i przygotowania, wybranych w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność

c)

L920: całkowita kwota wkładu Unii wypłacona z EFRROW na strategię rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność

Państwa członkowskie zgłaszają wkład Unii wypłacony z EFRROW w podziale na działania przewidziane w art. 34 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2021/1060:

(i)

L921: całkowita kwota z EFRROW wypłacona na budowanie zdolności i działania przygotowawcze wspierające opracowanie i przyszłe wdrożenie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność;

(ii)

L922: całkowita kwota z EFRROW wypłacona na realizację operacji, w tym działań w zakresie współpracy i przygotowania, wybranych w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność;

(iii)

L923: całkowita kwota z EFRROW wypłacona na zarządzanie, monitorowanie i ocenę strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność i jej animację, w tym ułatwianie wymiany między zainteresowanymi stronami.

Wkład we wskaźniki rezultatu

4.

Państwa członkowskie przekazują w latach 2026 i 2030 informacje w podziale na LGD dotyczące wkładu strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność we wszystkie odpowiednie wskaźniki rezultatu, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/2115, wybrane w ich planach strategicznych WPR po wyborze strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Sprawozdanie w roku N odnosi się do wszystkich operacji, w odniesieniu do których dokonano płatności do 15 października roku N-1.
* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00