Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

VAT 2019/2020. Komentarz - Art. 99

I. Uwagi wstępne

[Obowiązek składania deklaracji VAT] Komentowany artykuł określa zasady, zakres i sposób realizacji jednego z podstawowych obowiązków ciążących na podatnikach VAT, jakim jest obowiązek składania deklaracji VAT. W deklaracjach tych podatnicy dokonują rozliczeń związanych z VAT, których efektem jest wykazanie kwoty podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego, albo nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz sposobu zadysponowania taką nadwyżką. Deklaracje VAT stanowią również jedno z dwóch podstawowych źródeł informacji organów podatkowych o działalności podatników oraz wykonywanych przez nich czynnościach. Drugim podstawowym źródłem są dane o ewidencji VAT przesyłane w formacie JPK od rozliczenia za styczeń 2018 r. przez wszystkich czynnych podatników.

[Deklaratoryjny charakter deklaracji VAT] Składanie deklaracji VAT nie jest warunkiem powstawania zobowiązania w podatku od towarów i usług. Jak orzekł WSA w Gliwicach w wyroku z 14 listopada 2014 r. (sygn. I SA/Gl 310/14):

WSA

(...) zobowiązanie powstaje z mocy prawa bez względu na fakt złożenia (bądź nie) deklaracji.

Zatem składanie deklaracji VAT ma charakter deklaratoryjny a nie konstytutywny. Również deklaratoryjny charakter mają decyzje organów podatkowych w zakresie VAT (zob. przykładowo wyrok WSA w Bydgoszczy z 13 listopada 2007 r., sygn. I SA/Bd 640/07).

Złożenie deklaracji VAT-7VAT-7K w której w poz. 54 wykazano kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego stanowi - w razie niewpłacenia tej kwoty lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości - podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Z kolei złożenie deklaracji VAT-7/VAT-7K, w której została wykazana nadwyżka podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy, rozpoczyna bieg terminu do zwrotu podatku. Bieg terminu do zwrotu rozpoczyna się od kolejnego dnia po złożeniu deklaracji, a nie od dnia, w którym deklaracje złożono (art. 12 § 1 Ordynacji podatkowej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00