Ustawa o zwolnieniach grupowych 2017 z komentarzem - Art. 5
Artykuł 5 ustawy o zwolnieniach grupowych to najważniejszy przepis regulujący utratę lub ograniczenie praw pracowników zwalnianych grupowo. Pozbawia on ochrony pracowników, którym ze względu na określone okoliczności taka ochrona przed zwolnieniem lub zmianą warunków pracy została przyznana przez Kodeks pracy.
Ochrona trwałości stosunku pracy
Ustawa o zwolnieniach grupowych w art. 5 uchyla, co do zasady, wszelkie zakazy wypowiadania umów o pracę wynikające zarówno z przepisów Kodeksu pracy, jak i z innych ustaw szczególnych.
Urlop i inna usprawiedliwiona nieobecność
Przy dokonywaniu zwolnień grupowych nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W tym przypadku nie należy ograniczać się do urlopu wypoczynkowego, ale również dotyczy to innych rodzajów urlopu, np. bezpłatnego czy szkoleniowego. Nie chodzi tu jednak o urlop macierzyński, który został uregulowany odrębnie jako szczególny rodzaj ochrony pracownika. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 21 listopada 2006 r. (II PK 52/06, OSNP 2007/23-24/349), który stwierdził, że: "okresu urlopu macierzyńskiego nie zalicza się do okresu urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące (nie sumuje się z okresem innego urlopu), w czasie którego dopuszczalne jest wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w sytuacjach, o których mowa w art. 41 k.p.".
W omawianym zakresie istnieje jednak pewne zastrzeżenie, zgodnie z którym wypowiedzenie jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W tym przypadku można spotkać błędne interpretacje niektórych ekspertów prawa pracy, wyrażające pogląd, że w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu, wypowiedzenia w ramach grupowego zwolnienia można dokonać dopiero po upływie 3 miesięcy jego trwania. Jest to nieprawidłowa interpretacja, gdyż ustawodawca wyraźnie wskazuje jedynie na konieczność udzielenia urlopu na 3-miesięczny okres. Potwierdził to w piśmie nr GPP-316-4560-12-1/10/PE/RP Główny Inspektorat Pracy.