Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-01-01

Świadczenia z PPK - rewolucja w systemie oszczędzania

PPK umożliwią gromadzenie długoterminowych oszczędności, wypłacanych po zakończeniu aktywności zawodowej. Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników i podlegać dziedziczeniu zarówno na etapie akumulacji, jak i wypłaty. Nadzór nad funkcjonowaniem PPK w zakresie zgodności z prawem oraz nad polityką inwestycyjną funduszu zarządzającego PPK sprawuje KNF.

Prywatność środków i ich bezpieczeństwo

Przyjęciu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych towarzyszyły kontrowersje dotyczące charakteru gromadzonych środków. Wobec tego, aby rozwiać wątpliwości, ustawodawca zdecydował się na precyzyjne wskazanie, że kapitał zgromadzony w ramach pracowniczych planów kapitałowych stanowi prywatną własność uczestników (art. 3 ust. 2 ustawy o PPK). Co ważne, prywatność oszczędności wynika także, a może przede wszystkim, z logiki organizacji sytemu pośrednictwa w dokonywaniu wpłat oraz możliwości dysponowania środkami gromadzonymi w ramach PPK. Ponadto, wyłączenie z sytemu dokonywania wpłat do PPK podmiotów administracji publicznej, a także brak ich bezpośredniego wpływu na proces akumulacji środków w ramach PPK świadczy o niepublicznym charakterze sytemu PPK. Należy także podkreślić, że uprawnionymi do gromadzenia środków w ramach PPK będą komercyjni usługodawcy, którzy po spełnieniu kryteriów zostaną dopuszczeni do oferowania usług zbierania i pomnażania oszczędności w ramch PPK, w postaci ich wpisania do tzw. ewidencji PPK.

WAŻNE

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych modyfikuje zapisy ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, wprowadzając zmiany polegające na zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn nabycia w drodze dziedziczenia środków z PPK.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w PPK

Zapisana w ustawie gwarancja prywatności środków gromadzonych w ramach pracowniczych planów kapitałowych daje uczestnikowi prawo do rozporządzania środkami w każdej sytuacji.

Zarówno na etapie zawierania umowy o prowadzenie PPK, jak i później, uczestnik PPK będzie mógł wskazać imiennie jedną lub więcej osób, które będą uprawnione do otrzymania po jego śmierci środków zgromadzonych w PPK. Wskazanie to będzie można jednak w każdym czasie zmienić poprzez umocowanie innej osoby. Uczestnik PPK będzie mógł także odwołać poprzednie wskazanie i nie wskazywać żadnych innych osób. Środki gromadzone w ramach PPK podlegają dziedziczeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00