Jak zawarcie układu z dłużnikiem i częściowa spłata należności wpływają na rozliczenie VAT, gdy skorzystano z ulgi na złe długi
W ramach współpracy dokonywaliśmy na rzecz kontrahenta dostaw materiałów do obróbki, z tytułu których wystawialiśmy mu faktury VAT. Znaczna część należności przysługujących nam z tytułu wystawionych faktur VAT ze względu na utratę płynności finansowej przez kontrahenta nigdy nie została uregulowana. Sąd ogłosił upadłość kontrahenta z możliwością zawarcia układu. Zgłosiliśmy naszą wierzytelność, która w całości została umieszczona na zatwierdzonej przez sąd upadłościowy liście wierzytelności.
problem
Jednocześnie skorzystaliśmy z ulgi na złe długi, dokonując korekty podatku należnego wynikającego z niezapłaconych przez dłużnika faktur VAT. Następnie został zawarty układ, na podstawie którego umorzono wierzytelność w 35%, natomiast nieumorzona część należności będzie spłacana w ratach kwartalnych przez okres pięciu lat, płatnych na koniec każdego kwartału kalendarzowego. Pierwsza rata będzie płatna w terminie sześciu miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu. Czy spłata przez kontrahenta w ratach kwartalnych należności pozostałej po umorzeniu na podstawie układu części wierzytelności stanowi uregulowanie należności w rozumieniu art. 89a ust. 4 ustawy o VAT? Czy zmniejszenie na podstawie układu sumy długów kontrahenta (umorzenie należności) o 35%, których to należności firma nigdy nie uzyska i które pozostaną ekonomicznie nieściągalne, nie rodzi obowiązku zwiększenia podatku należnego, uprzednio skorygowanego na podstawie art. 89a ustawy o VAT?