Jak będzie się zmieniał VAT, czyli Zielona Księga Komisji Europejskiej
Obserwując złożoność obecnego systemu wspólnotowego VAT oraz jego liczne nowelizacje, nie sposób oczekiwać, że aktualny stan regulacji przybrał już ostateczny kształt. Potrzebę dalszych przeobrażeń zauważyła również Komisja Europejska. W grudniu 2010 r. opublikowała dokument zatytułowany "Zielona Księga w sprawie przyszłości VAT" (KOM (2010) 695). 31 maja 2011 r. zakończyły się konsultacje społeczne założeń dla przyszłej ewolucji VAT.
Jak wynika z tego dokumentu, zawiłość VAT w aktualnym kształcie stanowi zbyt duże obciążenie, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jedną z konsekwencji tego stanu rzeczy jest obniżenie atrakcyjności gospodarczej obszaru Unii Europejskiej. W efekcie konieczne jest podjęcie działań mających na celu usprawnienie i ujednolicenie funkcjonowania wspólnego rynku, a także jego uszczelnienie. Ma to wpłynąć na maksymalizację poboru podatku oraz wyeliminowanie podatności systemu na oszustwa.
Zagadnienia wymagające modernizacji to z jednej strony obszar opodatkowania wewnątrzwspólnotowych transakcji, które powinny stanowić podstawę wspólnego unijnego systemu VAT, z drugiej zaś - wymagające uwagi inne obszary podatku, w szczególności zapewnienie neutralności VAT, harmonizacja wspólnego rynku oraz ograniczenie biurokracji.