Jak dokonać korekty rocznej odliczonego VAT – po zmianach
Początek roku dla części podatników VAT oznacza konieczność dokonania rocznej korekty VAT. Roczna korekta VAT za 2023 r. ma charakter o tyle szczególny, że jest to pierwsza korekta roczna dokonywana po wprowadzeniu 1 lipca 2023 r. zmian w przepisach o jej dokonywaniu.
Dwa rodzaje korekt rocznych
Obowiązek dokonania korekty rocznej wynika z przepisów art. 90c oraz art. 91 ustawy o VAT. Na podstawie przepisów art. 90c tej ustawy dokonywana jest korekta podatku naliczonego, obliczanego przy zastosowaniu tzw. prewspółczynnika (nazywanego również często preproporcją i prewskaźnikiem), o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Z kolei na podstawie przepisów art. 91 ustawy o VAT dokonywana jest korekta podatku odliczonego w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 i nast. tej ustawy.
Obowiązek dokonania wskazanych korekt rocznych istnieje niezależnie od siebie, przy czym część podatników obowiązana jest do dokonywania obu rodzajów korekt. Podatnicy tacy w pierwszej kolejności powinny dokonać korekty podatku naliczonego z zastosowaniem prewspółczynnika, a w w kolejnym kroku korekty podatku odliczonego w oparciu o proporcję. Łączna kwota korekty dotycząca danego towaru lub usługi jest efektem zastosowania obu tych korekt.