Indywidualne interpretacje podatkowe – zasady korzystania z ochrony i skutki zmiany interpretacji
Indywidualne interpretacje podatkowe to sposób na uzyskanie ochrony przed niekorzystną dla podatnika zmianą stanowiska organów podatkowych. Podatnik, który uzyska interpretację podatkową, nie może ponieść z tego tytułu szkody. Nie zapłaci odsetek i nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej, a nawet w niektórych przypadkach nie zapłaci należnego podatku. W artykule przedstawiamy obowiązujące zasady ochrony wynikające z interpretacji indywidualnych. Wskazujemy, komu ona przysługuje i w jakim zakresie. Wskazujemy także, jakie są skutki zmiany stanowiska organów podatkowych pierwotnie wyrażonego w interpretacji wydanej dla podatnika.
Indywidualne interpretacje podatkowe, czyli interpretacje prawa podatkowego dokonywane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek podatników i płatników stają się coraz istotniejszym elementem rozliczeń podatkowych. Są bowiem narzędziem pozwalającym na stosunkowo szybkie usunięcie wątpliwości co do sposobu rozliczenia konkretnej sytuacji podatkowej, w jakiej znalazł się podatnik albo płatnik. Dodatkową, wielce istotną korzyścią tych interpretacji, jest związana z nimi zasada nieszkodzenia, która, w ujęciu ogólnym, oznacza, że podmiot, który zastosował się do otrzymanej interpretacji, nie może ponieść szkody w sytuacji, w której później zostanie ustalone, że interpretacja ta była nieprawidłowa. Interpretacja daje więc ochronę prawną, której przesłanki i zakres zostaną przedstawione w niniejszym opracowaniu. Podstawą prawną rozważań są art. 14k–14nb Ordynacji podatkowej (dalej: Op).
Adresatem interpretacji może być nie tylko podatnik, ale także płatnik oraz tzw. osoba trzecia, czyli osoba odpowiadająca za podatki podatnika (np. członek zarządu spółki kapitałowej odpowiadający za podatki tej spółki). Uwagi zawarte w niniejszym opracowaniu dotyczą więc wszystkich tych podmiotów.
Dodajmy, że w zakresie tzw. podatków samorządowych (podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych, podatek rolny i podatek leśny) organem wydającym interpretację jest wójt, burmistrz albo prezydent miasta, starosta albo marszałek województwa. Funkcja ochronna działa także w odniesieniu do tych interpretacji.