PIT-11 za 2019 r. – zasady sporządzania i problemy z wypełnianiem po zmianach
Początek każdego roku to okres wystawiania przez płatników informacji podatkowych za poprzedni rok. Do najczęściej sporządzanych informacji należy PIT-11 wystawiany m.in. dla pracowników oraz zleceniobiorców. Za 2019 r. obowiązuje wersja 25 informacji PIT-11. Wprowadzono w niej wiele zmian związanych z obowiązującym od 1 sierpnia 2019 r. zwolnieniem z PIT dla młodych. W raporcie przedstawiamy rozwiązania zgłoszonych naszej redakcji problemów, dotyczących sporządzania informacji PIT-11, z uwzględnieniem wprowadzonych zmian.
W informacji PIT-11 płatnik powinien rozliczyć m.in. przychody:
● ze stosunku pracy oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy,
● z działalności wykonywanej osobiście,
● z praw autorskich i innych praw majątkowych, o których mowa w art. 18 updof,
● z innych źródeł, od których płatnik nie miał obowiązku pobrania zaliczki. Przychody z innych źródeł płatnicy wykazują w informacji PIT-11, a nie PIT-8C począwszy od rozliczenia za 2018 r.
1. Dane identyfikujące podatnika, dla którego jest sporządzany PIT-11
Dla większości podatników w informacji PIT-11 jako numer identyfikacyjny należy podawać PESEL. NIP należy stosować tylko w przypadku osób:
● nieobjętych systemem PESEL, np. cudzoziemców,
● prowadzących działalność gospodarczą,
● zarejestrowanych jako podatnicy VAT,
● będących płatnikami podatków lub składek ZUS.
Nie ma przy tym znaczenia ani forma opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika, dla którego jest sporządzany PIT-11, ani okres przez jaki działalność prowadzona była w danym roku. Jeżeli pracownik prowadził działalność gospodarczą w danym roku choćby przez jeden dzień, to w wystawionej informacji PIT-11 za dany rok należy podać jego NIP. W przypadku wątpliwości odnośnie rodzaju stosowanego identyfikatora, płatnik powinien zwrócić się do podatnika o potwierdzenie właściwego identyfikatora, które należy sporządzić w formie oświadczenia jego woli.