Jak w 2020 r. obliczać wynagrodzenie osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne
Od 1 stycznia 2020 r. pracodawcy w stosunku do umów zlecenia i umów o świadczenie usług, do których stosowane są przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, muszą przestrzegać minimalnej stawki godzinowej wynoszącej 17 zł brutto. Jeśli wysokość wynagrodzenia nie zapewnia tego minimum, wówczas osobie realizującej umowę przysługuje wynagrodzenie obliczone z uwzględnieniem gwarantowanej ustawowo stawki.
Przy sporządzaniu w 2020 r. list płac osób pracujących na podstawie stosunku cywilnoprawnego trzeba szczególną uwagę zwrócić na właściwe stosowanie „zerowego PIT” i konieczność prawidłowego rozliczania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) dla tych, którzy nie zrezygnowali z ich dokonywania.
Minimum płacowe
Od początku 2017 r. wprowadzono minimalną stawkę godzinową dla osób fizycznych:
- wykonujących działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce albo w państwie niebędącym państwem członkowskim UE lub państwem EOG, niezatrudniających pracowników lub niezawierających umów ze zleceniobiorcami albo
- niewykonujących działalności gospodarczej
- które przyjmują zlecenie lub świadczą usługi na podstawie innych umów, do których stosuje się przepisy o zleceniu (o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego), na rzecz przedsiębiorcy lub na rzecz innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności.