Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2013-06-15

Zawieranie umów o pracę - praktyczna instrukcja

Pracodawca, zatrudniając pracownika w ramach stosunku pracy, powinien określić rodzaj zawieranej z nim umowy o pracę. Brak jednoznacznego wskazania jej rodzaju może skutkować zawarciem umowy bezterminowej.

Umowa o pracę ma wpływ na uprawnienia i obowiązki pracownika oraz pracodawcy. To z niej wynikają główne zasady dotyczące wynagrodzenia oraz ma ona również znaczenie np. przy ocenie, czy pracodawca nie dopuścił się dyskryminacji płacowej. Pozwala także ustalić, kiedy pracownik jest w podróży służbowej. Niezależnie od rodzaju umowy pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na treść tego dokumentu.

Wybór rodzaju umowy o pracę

Zanim pracodawca podejmie decyzję o wyborze rodzaju umowy, powinien ustalić, jaki cel ma ona spełnić. Jeżeli jest zatrudniany nowy pracownik, warto zawrzeć z nim umowę na okres próbny. Gdy praca będzie trwać tylko przez pewien czas, a po tym okresie na pewno wiadomo, że dla pracownika nie będzie pracy, pracodawca powinien zaproponować mu umowę ma czas określony. Jeśli celem zatrudnienia jest tylko czasowe podjęcie pracy w związku z nieobecnością innej osoby, najbardziej odpowiednia będzie umowa na zastępstwo. W pozostałych przypadkach właściwa będzie umowa na czas nieokreślony.

Umowa na okres próbny

Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące i może poprzedzać każdą inną umowę o pracę. Pracodawca może podpisać umowę na okres próbny z danym pracownikiem tylko jeden raz, nawet jeżeli dotyczy ona innego rodzaju pracy niż wcześniej wykonywana. Część ekspertów prawa pracy prezentuje odmienny pogląd, uznając, że można ponownie zatrudnić tego samego pracownika na okres próbny, jeśli pracownik jest zatrudniony na innym stanowisku lub w firmie zaszły zmiany organizacyjne uzasadniające ponowne podpisanie umowy na okres próbny.

Wzór umowy o pracę na okres próbny

infoRgrafika

Umowa na okres próbny może być rozwiązana za wypowiedzeniem. W tym przypadku okres wypowiedzenia zależy od okresu, na jaki zawarto umowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00