Jak ustalić dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przy zmianie pracodawcy
Dodatkowy wypoczynek jest rozliczany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danej firmie w trakcie roku, ale dotyczy to urlopów kolejnych. W przypadku pierwszego urlopu obowiązują odrębne zasady. Przysługuje po przepracowaniu roku od zaliczenia pracownika do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Pracownik uzyskuje do niego prawo w pełnym wymiarze nawet wówczas, gdyby u danego pracodawcy pracował tylko kilka tygodni w trakcie roku kalendarzowego, ale akurat w tym czasie upłynąłby łączny okres zatrudnienia uprawniający do dodatkowego urlopu.
Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu znacznym lub umiarkowanym przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym (art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dalej: u.r.z.s.). Uprawnienie to nie przysługuje, gdy pracownik ma prawo do urlopu:
- wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub
- dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (jeżeli wymiar urlopu dodatkowego na podstawie tych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, to zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy z u.r.z.s., czyli 10 dni roboczych w roku kalendarzowym).