Artykuł
rynek finansowy
Korzystający z kryptowalut przestaną być anonimowi
Od końca grudnia giełdy, kantory i inni pośrednicy w obrocie wirtualną walutą będą musieli rejestrować dane nadawców i odbiorców przelewów. Jednak ten termin budzi duże kontrowersje
Obrót kryptowalutami od lat systematycznie rośnie. Ustawodawcy na całym świecie przez długi czas ignorowali to zjawisko, a branża wymykała się regulacjom. Transakcje dokonywane przy użyciu wirtualnej waluty są w dużej mierze anonimowe, a ich uczestnicy trudni do namierzenia przez organy ścigania. Skusiło to przestępców, którzy przy użyciu kryptowalut płacą m.in. za handel ludźmi i przestępstwa seksualne.
Ten stan rzeczy ma zmienić uchwalone w maju 2023 r. unijne rozporządzenie 2023/1113, zwane TFR, które nakłada na podmioty uczestniczące w obrocie kryptowalutami obowiązek wdrożenia procedur AML (przeciwdziałających praniu pieniędzy). W wydanym pod koniec października komunikacie nr 87 generalny inspektor informacji finansowej (GIIF) wskazał, że przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie walut wirtualnych będą musieli stosować wymogi rozporządzenia TFR od 30 grudnia br.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right