Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-08-28

procedury

Wciąż nie tak łatwo o interpretację indywidualną. Będą zmiany

Co roku dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie rozpatruje czterech–pięciu tysięcy wniosków podatników o wydanie interpretacji indywidualnej. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianą przepisów w tym zakresie

 

Obecnie najczęstszym powodem pozostawienia wniosku o interpretację indywidualną bez rozpatrzenia jest to, że podatnicy nie odpowiadają na dodatkowe pytania, które stawia im dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W założeniu pytania te zmierzają do doprecyzowania opisu stanu faktycznego.

Problem polega na tym, że gdyby podatnik znał odpowiedź na te pytania, to często w ogóle nie musiałby występować o interpretację. Sam znałby rozwiązanie swojego podatkowego problemu.

Stan na dziś

„W Ministerstwie Finansów trwają prace koncepcyjne dotyczące zmiany przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa pozwalających na uregulowanie kwestii wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego również w odniesieniu do przepisów ustaw niepodatkowych” – poinformował 16 sierpnia br. wiceminister finansów Marcin Łoboda w odpowiedzi na poselską interpelację nr 4181.

Wiceminister przedstawił też dane o liczbie wniosków rozpatrywanych i pozostawianych przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej bez rozpatrzenia. Wynika z nich, że dyrektor KIS wydaje co roku średnio 23–24 tys. interpretacji indywidualnych. Natomiast z powodu nieuzupełnienia przez pytającego (z reguły podatnika) opisu stanu faktycznego dyrektor KIS wydaje od 4 tys. do 5 tys. postanowień o nierozpatrzeniu wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00