Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-08-26

Polska i Chiny w globalnej układance

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, podobnie jak inne wydarzenia tego lata i roku pokazały, jak ważne są relacje z Państwem Środka dla Europy. Polska ma tu wiele do wygrania, w tle są również najnowsze technologie

Komentarz premiera Donalda Tuska dotyczący czerwcowej wizyty prezydenta w Chinach trafił na czołówki mediów: „Jestem bardzo usatysfakcjonowany działaniami prezydenta”. I nic dziwnego. Pozytywne gesty władz powiązanych z różnymi obozami politycznymi należą w Polsce do rzadkości. „Lepiej mieć z takim państwem jak Chiny jak najlepsze relacje, a nie jak najgorsze, z oczywistych względów” – powiedział również premier.

Długa, bo pięciodniowa wizyta Andrzeja Dudy wpisała się w ciąg tegorocznych spotkań na najwyższym szczeblu z udziałem chińskich przywódców.

Preludium był szczyt Unia Europejska – Chiny w grudniu 2023 r. w Pekinie, jak odnotowały media po raz pierwszy od 2019 r. z osobistym udziałem przywódców obu stron. W kwietniu do stolicy Państwa Środka wybrał się kanclerz Niemiec. Z kolei w maju z wizytą do Europy przybył Xi Jinping, prezydent Chin rozmawiał z liderami Francji, Serbii i Włoch, spotkał się również z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Tuż po tym do Pekinu przybył prezydent Rosji. W czerwcu w stolicy Państwa Środka doszło do spotkania szefów dyplomacji Turcji i Chin, a w lipcu odwiedził ten kraj premier Węgier.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00