Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-08-26

rozmowa

Małpia ospa 
nie wywoła pandemii

Dr Kramarz: Doszliśmy do wniosku, że w pracę nad formułowaniem zaleceń musimy włączyć specjalistów nauk społecznych, behawioralnych, antropologów, którzy podpowiedzą nam, jakich argumentów użyć, by ludzie zechcieli się stosować do zaleceń

Czy Europie zagraża epidemia małpiej ospy? W ostatnich dniach to jedno z popularniejszych haseł w wyszukiwarkach.

Dr Piotr Kramarz, główny naukowiec Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC)

Dr Piotr Kramarz, główny naukowiec Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC)

Ryzyko epidemii dla populacji europejskiej jest niskie i nieporównywalne do ostatniej pandemii COVID-19 przede wszystkim ze względu na charakter tej choroby i sposób jej transmisji. Oczywiście istnieje możliwość, że zarazi się nią ktoś przebywający w Afryce i przywiezie ją do Europy, ale jesteśmy na ogół w stanie szybko i skutecznie zidentyfikować i odizolować takiego pacjenta, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. W tej chwili niepokoi nas bardziej sytuacja w Afryce, głównie w Demokratycznej Republice Konga, gdzie mamy teraz tysiące zachorowań głównie związanych z wariantem Klad 1. Wywołuje on cięższą chorobę niż wariant Klad 2, jaki był przyczyną dużej epidemii zachorowań w Europie w 2022 r. Zakażenie Klad 1 daje wysoką gorączkę, bóle mięśni, powiększenie węzłów chłonnych i wysypkę. Wydaje się także, że powoduje zwiększoną śmiertelność – obecnie w Afryce wynosi ona ok. 3 proc., podczas gdy w przypadku Klad 2 w Europie było to 0,1 proc. Być może jednak liczba ta zostanie skorygowana, ponieważ z powodu niekompletnego raportowania w Afryce mamy tylko dane dotyczące cięższych zachorowań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00