Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-08-19

PIT: co interesuje pracodawców i nie tylko

W prawdzie w podatku dochodowym od osób fizycznych największe zmiany wchodzą w życie zawsze z początkiem roku kalendarzowego, jednak nie oznacza to, że później nic się nie dzieje. Także w ostatnich miesiącach zapadły interesujące orzeczenia, interpretacje indywidualne, które dotyczą m.in. opodatkowania świadczeń zapewnianych pracownikom delegowanym, ulgi na powrót oraz gadżetów przekazywanych przez pracodawcę. Jakie bieżące zagadnienia podatkowe mogą mieć istotny wpływ na funkcjonowanie działów HR oraz na codzienną praktykę pracodawców? Na to i wiele innych pytań odpowiadają eksperci MDDP, którzy na co dzień – w ramach MDDP Platforma Wiedzy – dzielą się wiedzą w tym zakresie.

O co pytają na szkoleniach

Pracownicy i personel delegowany do pracy – czy są dla nich zwolnienia podatkowe?

problem Czy polskie przepisy podatkowe przewidują zwolnienie podatkowe w PIT, które dotyczy kosztów na zakwaterowanie pracownika/współpracownika w miejscu delegowania, czasowego wykonywania pracy ponoszonych przez podmiot delegujący?

odpowiedź Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 863; dalej: ustawa o PIT) nie odnosi się wprost do pakietu świadczeń, jakie mogłyby zostać zapewnione pracownikom delegowanym bez dodatkowego obciążenia podatkowego. Brak wprost zwolnienia podatkowego, które wskazywałoby, że w sytuacji delegowania pracownika do pracy w innym miejscu w Polsce lub za granicą określone świadczenia można byłoby wyłączyć z PIT. Zakres niezbędnych świadczeń dla delegowania pracowników aktualnie znacznie przekracza standardy sprzed 30 lat, kiedy ustawa o PIT weszła w życie. Pozyskanie odpowiednich pracowników, którzy zdecydują się opuścić na kilka tygodni, miesięcy lub lat swoje miejsce zamieszkania dla realizacji zadań służbowych, oznacza ponoszenie przez pracodawców coraz wyższych kosztów w związku z delegowaniem. Analizując interpretacje organów podatkowych, można odnieść wrażenie, że nadal dominuje podejście dalekie od tego, co się dzieje w rzeczywistości. Jedynym zwolnieniem podatkowym, które organy przewidują, jest to wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT, które dotyczy wartości zakwaterowania maksymalnie do 500 zł miesięcznie, jeśli koszty ponosi pracodawca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00