Artykuł
pit
MF wyjaśniło, kiedy rodzic samotnie wychowuje dziecko
Jeżeli zarówno matka, jak i ojciec uczestniczą w wychowywaniu dziecka, ale zaangażowanie jednego z nich jest większe, to nie można uznać, że wspólnie wychowują swoją pociechę – stwierdził wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską
Dodał, że w takiej sytuacji ten rodzic, który w większym stopniu zajmuje się córką lub synem, jest uznawany za rodzica samotnie wychowującego dziecko. To natomiast uprawnia go do zastosowania preferencyjnego rozliczenia (wspólnie z dzieckiem). Wiceminister stwierdził, że takiej ulgi nie można natomiast zastosować, jeżeli rozwiedzeni rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy. Według Jarosława Nenemana w taki sposób właśnie ulgę stosują organy podatkowe.
– Wyjaśnienia wiceministra finansów to dobra wiadomość dla matek i ojców, którzy na co dzień zajmują się pociechami, podczas gdy drugi rodzic, chociaż płaci alimenty, poświęca im czas tylko sporadycznie – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP. Jednak, jej zdaniem, organy nie zawsze podchodzą do tego tak liberalnie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right