Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-17

W użytkowanie wieczyste może trafić tylko nieruchomość stanowiąca własność publicznoprawną

Oddanie w użytkowanie wieczyste pozostaje wciąż jedną z form zbycia nieruchomości, które znajdują się w zasobie jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Czy jednak prawo użytkowania wieczystego da się ustanowić na każdym gruncie oraz czy każdy zainteresowany podmiot może nabyć to prawo?

Bezsporne jest to, że użytkowanie wieczyste jest formą gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność publicznoprawną. Oznacza to, że prawo to nie może być ustanowione na gruncie stanowiącym własność prywatną. Wykluczone jest to również, gdy nieruchomość stanowi współwłasność osoby fizycznej (lub prawnej) i Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Tym samym w polskim systemie prawnym nieruchomości, które nie są własnością publicznoprawnych podmiotów, nie mogą być przedmiotem umowy o ustanowienie użytkowania wieczystego.

Prawa majątkowe i reprezentacja

Obecnie Skarb Państwa oraz każda JST jest osobną osobą prawną (art. 33 kodeksu cywilnego [dalej: k.c.] oraz art. 2 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym; art. 2 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym; art. 6 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa). Przysługują im prawo własności i inne prawa majątkowe (art. 165 ust. 1 Konstytucji RP).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00