sądownictwo
KRS wypycha z sądów doświadczonych sędziów
Podpisanie listu wzywającego władze do wykonywania orzeczeń europejskich trybunałów i przynależność do PZPR – wypomniano sędziom, którzy nie dostali od KRS zgody na dalszą pracę po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia w stan spoczynku
Sędziowie, którzy osiągnęli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Ci, którzy chcieliby mimo to kontynuować pracę w sądzie, muszą zwrócić się do Krajowej Rady Sądownictwa o zgodę. Podejmując taką decyzję, KRS powinna kierować się interesem wymiaru sprawiedliwości lub ważnym interesem społecznym. W szczególności powinna wyrażać zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, „jeśli przemawia za tym racjonalne wykorzystanie kadr sądownictwa powszechnego lub potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych sądów”.
Tymczasem na ostatnim posiedzeniu KRS zdecydowała, że nie wyrazi zgody na dalsze orzekanie przez dwóch sędziów sądów apelacyjnych, mimo że wnioskowali o to prezesi tych sądów, a do pracy sędziów nie było zarzutów merytorycznych. Wygląda na to, że powodem mogła być działalność pozasądowa, bo to ona była omawiana na posiedzeniu. Ta działalność to podpisanie listu wzywającego władze do wykonania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, w tym do zaprzestania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.