Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-06

Urzędy pytają o opóźnione e-doręczenia

Przesunięcie do 30 grudnia 2023 r. obowiązku wprowadzenia nowego systemu nie oznacza, że podmioty, które już go uruchomiły, mają czekać. A te, które cały czas nie są gotowe i liczą na kolejny nowo wyznaczony termin, mogą spać spokojnie. Nawet jeśli go nie będzie, to za opóźnienia nie przewidziano kar

Pod koniec listopada minister cyfryzacji cofnął swoją wcześniejszą decyzję w sprawie 10 grudnia 2023 r. jako terminu granicznego, w którym olbrzymia część urzędów miała obowiązkowo korzystać z systemu e-Doręczenia. Ta wiadomość może ucieszyć urzędy administracji, które do zmian nie zdążyły się przygotować. Są jednak i takie, które już system przygotowały i teraz się zastanawiają, czy powinny czekać z jego uruchomieniem. Ale to niejedyna wątpliwość, jaka się pojawia w związku z przesunięciem. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania.

Dlaczego minister cyfryzacji przedłużył termin obowiązku stosowania systemu e-Doręczeń tylko do 30 grudnia 2023 r.? Czy jest możliwe dalsze przesunięcie?

. Od razu należy jednak zaznaczyć, że dalsze przesuwanie w czasie obowiązku stosowania systemu e-Doręczenia w podmiotach, które pierwotnie były zobowiązane do jego wdrożenia od 10 grudnia 2023 r., wymaga nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych (dalej: u.d.e.). Konstrukcja jest bowiem następująca: zgodnie z art. 155 u.d.e. termin wdrożenia e-Doręczeń w podmiotach zaliczanych do administracji rządowej oraz samorządowej ustala w drodze komunikatu minister właściwy ds. informatyzacji, mając na uwadze uwarunkowania techniczne i organizacyjne niezbędne do doręczania korespondencji zgodnie z trybami opisanymi w u.d.e. I rzeczywiście stosowny komunikat ministra cyfryzacji został wydany 29 maja 2023 r. (Dz.U. poz. 1077) i wskazywał 10 grudnia 2023 r. jako wspomniany termin obligatoryjnego stosowania e-Doręczeń w dużej części polskiej administracji. Wobec niezadowalającego stopnia przygotowania urzędów do realizacji tego obowiązku minister cyfryzacji podjął działania mające na celu modyfikację powyższej daty. W ramach upoważnienia ustawowego mógł jednak przesunąć termin maksymalnie do końca grudnia br. I tak zrobił, czego wyrazem jest komunikat z 22 listopada 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2540), w którym następuje przesunięcie terminu obowiązkowego stosowania e-Doręczeń z 10 na 30 grudnia 2023 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00