Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-12-06

Członek zarządu może kwestionować uchwałę o swoim odwołaniu tylko wtedy, gdy jest również wspólnikiem

Nawet powołanie na kilkuletnią kadencję do władz spółki kapitałowej nie chroni przed wcześniejszym pozbawieniem tej funkcji. Według zasad kodeksowych może to nastąpić w każdym czasie i bez podawania przyczyn. Zgoda zainteresowanego także nie jest konieczna

Odwołanie z funkcji członka zarządu spółki to czynność jednostronna. Odwołany zostaje postawiony przed faktem dokonanym, nawet jeśli nie zgadza się z decyzją o odwołaniu lub uważa, że została ona podjęta wadliwie. Mimo że budzi to liczne kontrowersje, możliwość kwestionowania tego typu decyzji przez osobę odwołaną istnieje w zasadzie wyłącznie w przypadku, gdy jest ona jednocześnie wspólnikiem.

Swoboda odwoływania członków zarządu z pełnionej funkcji jest zasadą kodeksową - zarówno w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i w spółce akcyjnej. Oznacza to, że właściciele mogą podjąć uchwałę o odwołaniu członka zarządu niezależnie od tego, komu przysługuje uprawnienie do jego powołania czy odwołania. Dzięki temu walne zgromadzenie (w przypadku spółki akcyjnej) oraz wspólnicy (w przypadku spółki z o.o.) mają zagwarantowany wpływ na zarządzanie spółką i zachowują nadzór korporacyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00