Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 23-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 23-11-2024
Data publikacji: 2024-05-14

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym jest sprawozdaniem sporządzanym w celu dostarczenia jego odbiorcom informacji o zmianach, jakie nastąpiły w poszczególnych składnikach kapitału (funduszu) własnego, wraz z podaniem ich przyczyn. Ze sprawozdania tego można uzyskać także informacje na temat wielkości przychodów i kosztów odniesionych bezpośrednio na kapitał (fundusz) własny z pominięciem rachunku zysków i strat na przykład na skutek korekty błędów, wyceny instrumentów finansowych, wyników na operacjach związanych z akcjami lub udziałami własnymi. W zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym przestawiany jest proponowany podział zysku lub sposób pokrycia straty. Jak więc można zauważyć, sprawozdanie to dostarcza informacji pozwalających na analizę dynamiki zmian oraz strukturę poszczególnych elementów kapitału (funduszu) własnego. Aby jednak było ono przydatne odbiorcom, powinno być sporządzone z odpowiednią dla danej jednostki szczegółowością, tj. z podaniem sposobu finansowania zwiększeń kapitału (funduszu) własnego oraz przyczyn jego zmniejszenia.

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym jest częścią składową rocznego sprawozdania finansowego i jest sporządzane przez jednostki podlegające badaniu przez biegłego rewidenta.

Jednostki, które nie są zobowiązane do badania sprawozdania finansowego, nie mają obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym. Informacje o zmianach kapitału jednostki te ujawniają w informacji dodatkowej, w części dotyczącej objaśnień do bilansu.

Jednak istnieją uproszczenia dla mniejszych jednostek. Mikro- i małe jednostki, zdefiniowane przez ustawę, mogą być zwolnione z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym. Jeśli takie jednostki decydują się na nieprzygotowywanie tego zestawienia, powinny zawrzeć informację o zmianach kapitału w części objaśnień do bilansu w ramach informacji dodatkowej.

Informacje zawarte w zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00