Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-12-28

W czym pomoże wierzycielom i dłużnikom Krajowy Rejestr Zadłużonych

Na początku grudnia Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło długo oczekiwany rejestr gromadzący informacje o postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Dzięki temu nowo wszczynane po 30 listopada postępowania mogły zostać już w pełni przeniesione do internetu. Ale Krajowy Rejestr Zadłużonych ma również wiele innych funkcjonalności, które przydatne mogą być nie tylko dla uczestników tych postępowań, lecz także dla wszystkich przedsiębiorców.

Uruchomienie Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ) to istotna wiadomość zarówno dla uczestników postępowań restrukturyzacyjnych lub upadłościowych, wszczętych na podstawie wniosku złożonego po 30 listopada 2021 r., jak i dla wszystkich podmiotów, które przywiązują wagę do tego, aby przed nawiązaniem stosunków gospodarczych poznać kondycję aktualnego lub potencjalnego kontrahenta. [ramka 1] Ten nowy ogólnodostępny, publiczny, jawny i elektroniczny rejestr ma bowiem umożliwić każdej osobie uzyskanie w szybki i prosty sposób pełnych informacji o toczących się postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych oraz o ich przebiegu. To jednak nie wszystko: KRZ jest również portalem komunikacyjnym i orzeczniczym - za jego pośrednictwem każdy uczestnik postępowania może przesyłać oficjalne pisma do organów postępowania (m.in. syndyka, nadzorcy sądowego, zarządcy), składać pisma procesowe do sądu, który z kolei zamieszcza w KRZ swoje orzeczenia, na które środki zaskarżenia wnosi się właśnie też za pośrednictwem KRZ.

Ramka 1

Na Portalu Rejestrów Sądowych

Krajowy Rejestr Zadłużonych można znaleźć na Portalu Rejestrów Sądowych pod adresem To ten sam portal, na którym działa już Krajowy Rejestr Sądowy - umożliwiający m.in. składanie wniosków i pism do sądów rejestrowych, składanie zgłoszeń dotyczących sprawozdań finansowych, pobieranie odpisów KRS, przeglądanie dokumentów finansowych, dostęp do przeglądarki akt rejestrowych. Podstawy funkcjonowania KRZ określa ustawa z 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1909). Pierwotnie rejestr miał ruszyć 1 grudnia 2020 r. Potem jednak ta data była kilkukrotnie przekładana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00