Artykuł
DGP pyta, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego odpowiada
Ważną rolę w procesie zawierania ugód między kredytobiorcą i bankiem pełni Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i jego mediatorzy, którzy mają dbać o równowagę pomiędzy stronami w trakcie mediacji i wspierać uczestników procesu w równym stopniu. O przygotowanie sądu do udziału w tym ogromnym przedsięwzięciu zapoczątkowanym już przez PKO BP i jak będzie się odbywać zawieranie ugód zapytaliśmy Jacka Barszczewskiego, rzecznika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego
Jakie są możliwości „przerobowe” sądu polubownego, jeśli chodzi o mediacje w sprawach ugód frankowych? Ile spraw tygodniowo jest on w stanie rozpatrzyć?
Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego jest przygotowany technologicznie oraz organizacyjnie na prowadzenie mediacji w sprawach dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska. Możliwości sądu są dostosowywane na bieżąco do rozwoju sytuacji - w zależności od liczby wniosków o ugody składanych przez kredytobiorców. Liczba wpływających nowych wniosków o mediacje oraz spotkań mediacyjnych umawianych przez mediatorów podejmujących poszczególne sprawy do mediacji ulega zmianie z dnia na dzień. Nie jest możliwe określenie, „ile spraw tygodniowo” sąd jest w stanie przeprocesować, z uwagi na to, że proces mediacji jest złożony z kilku etapów, co wiąże się z rozłożeniem go w czasie (w zależności od postępów w procesie mediacji w danej sprawie).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right