Artykuł
Dla małych i dużych
Inwestorzy oczekują uwzględniania kryteriów środowiskowych, społecznych i korporacyjnych w raportach o działalności firm. Takie samo oczekiwanie mają instytucje unijne uzależniające od nich część swojego finansowania
Najwięksi polscy gracze nie tylko wiedzą, co oznacza ESG, ale uwzględniają tę tematykę w swoich długoletnich strategiach.
Jak wykazywano w majowym raporcie PwC „ESG - miecz Damoklesa czy szansa na strategiczną zmianę?” opierającego się na badaniach wśród inwestorów, spółek giełdowych i rad nadzorczych, obecnie zaledwie 20 proc. inwestorów nie uwzględnia elementów niefinansowych w swoich portfelach. Ma to się jednak szybko zmienić - według autorów raportu w ciągu dwóch lat liczba ta może zmaleć do 3 proc. 86 proc. badanych planuje udział elementów niefinansowych na poziomie między 25-50 proc.
Trend wzrostowy
Indeks warszawskiej giełdy WIG-ESG wyróżniają się wyższą stopą zwrotu niż WIG20 gromadzący największe notowane firmy. Nic zatem dziwnego, że krajowe fundusze inwestujące w ESG rozwijają się w bardzo szybkim tempie - jeszcze w październiku 2020 r. według portalu analizy.pl ich aktywa wynosiły 2,37 mld zł. Z końcem pierwszego półrocza było to już 3,7 mld zł.