Zabezpieczenie roszczeń pracodawcy
Jestem byłym agentem ubezpieczeniowym jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Z chwilą rozwiązania umowy rozliczyłem się z pobranych druków i zainkasowanych składek, a także z pełnomocnictwa. Do tej pory nie otrzymałem weksla in blanco z moim podpisem. Ubezpieczyciel powołuje się na ewentualne roszczenia w stosunku do mnie z uwagi na zawarte wcześniej polisy. Ostatnia polisa była zawarta w październiku
dotyczy zaliczenia w koszty działalności gospodarczej kwoty wynikającej z realizacji weksla in blanco
Czy koszt procesu jest kosztem prowadzenia działalności gospodarczej wnioskodawczyni.
Czy ujemne różnice kursowe związane z wyemitowaniem przez Spółkę Weksla oraz późniejszą jego spłatą, dokonaną w formie potrącenia umownego stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów?
Weksel in blanco pełni w obrocie gospodarczym funkcję gwarancyjną i stanowi dogodny instrument prawny w sytuacji, gdy strony, zawierając umowę, chcą zabezpieczyć ewentualne roszczenia mogące z niej wyniknąć, ale w chwili wystawienia weksla nie są w stanie oznaczyć np. wysokości roszczenia lub daty płatności. Podpis wystawcy weksla oznacza upoważnienie do wypełnienia weksla na kwotę zgodną z deklaracją
Jeżeli z tytułu poręczenia, wspólnik otrzyma wynagrodzenie to czy będzie to dochód z treści art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy będzie obowiązek potrącenia podatku przez płatnika czy też podatek będzie płacił podatnik w rocznym rozliczeniu, naliczonym według tabeli?
W biznesie bardzo często przedsiębiorcy stosują różne zabezpieczenia swoich należności. Jednym z najbardziej skutecznych jest weksel - z uwagi na abstrakcyjność zobowiązania i możliwość zastrzeżenia dodatkowych klauzul. Jedną z nich jest poręczenie, które jest niezależne od odpowiedzialności dłużnika głównego. Pozwala właścicielowi weksla na szybkie i sprawne ściągnięcie należności.
Czy powinniśmy w sprawozdaniu finansowym za 2011 r. utworzyć rezerwę na udzielone przez naszą jednostkę poręczenie weksla in blanco wystawionego przez spółkę od nas zależną?
Na zabezpieczenie roszczeń mogących wyniknąć z prowadzonej działalności gospodarczej przez firmę X bank Y otrzymał weksel wystawiony przez tę firmę. Akceptantem (płatnikiem) tego weksla jest współpracująca z firmą X firma Z. Bank X, w drodze indosu inkasowego, upoważnił naszą spółkę XYZ do odbioru kwoty wekslowej w dacie wykupu weksla. Jednak po przesłaniu weksla do siedziby naszej spółki zorientowaliśmy
Działania pracodawców polegające na wykorzystywaniu weksla w celu zabezpieczenia roszczeń wobec pracownika powstałych ze stosunku pracy naruszają, zdaniem resortu pracy, przepisy prawa pracy.
Wynagrodzenie za poręczenie pożyczki Spółce
Wynagrodzenie za poręczenie pożyczki Spółce
Stosowanie weksli jako zabezpieczenia roszczeń pracodawcy w stosunku pracy jest niedopuszczalne. Zdaniem PIP, zakaz stosowania tej formy zabezpieczenia wierzytelności pracodawcy powinien jednak zostać uregulowany wprost w przepisach.
Przepisy prawa pracy nie zakazują wprost stosowania weksli w stosunkach pracy. Jednak zdaniem Sądu Najwyższego posługiwanie się wekslem do zabezpieczenia roszczeń pracodawcy wobec pracowników jest niezgodne z prawem. Stanowisko to podzielają także resort pracy i PIP.
skutki podatkowe zwolnienia z długu poręczyciela wekslowego