Nie można pobierać opłaty targowej z góry, zmniejszając jej stawkę na przyszłość
Prawo do częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania.
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z budową targowiska.
Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z targowiskiem.
O wysokości maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych decyduje wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. W I półroczu 2023 r., w stosunku do I półrocza 2022 r., wyniósł on 115, co oznacza wzrost cen o 15%. Konsekwencją takiego wzrostu jest to, że po raz kolejny wzrosły stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych i w 2024 r. będą one wyższe o 15%. Jednak stawki maksymalne to tylko granica,
Opodatkowanie podatkiem VAT odpłatnego udostępniania stanowisk handlowych na targowisku oraz prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki poniesione na rozbudowę i przebudowę targowiska.
PROBLEM W urzędzie zatrudniona jest w oparciu o umowę o pracę osoba, która jednocześnie została powołana uchwałą do pełnienia funkcji inkasenta opłaty targowej i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 10% od kwoty zebranej opłaty i kwota tego wynagrodzenia niejednokrotnie nie przekracza w miesiącu 200 zł. Czy przy tak niskiej kwocie obliczanej procentowo od zebranej opłaty powinno się zastosować
Jeżeli na targowisku prowadzona jest działalność mieszana, tj. polegająca w części na przygotowywaniu posiłków, a w części na sprzedaży produktów gotowych, to podlega ona opłacie targowej - wyrok NSA z 18 sierpnia 2022 r., sygn. akt III FSK 793/21.
Dotyczy prawa do odliczenia pełnych kwot podatku naliczonego z tytułu wydatków inwestycyjnych i bieżących dotyczących Targowiska I i wydatków bieżących dotyczących Targowiska II.