Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-11-30

Jak prawidłowo wystawiać pokwitowania opłaty targowej

W urzędzie miasta odpowiadam za kontrolę pracy inkasentów opłaty targowej. Zauważyłem, że często bloczki opłat targowych wystawiają oni w jednym egzemplarzu, a na części druków nie ma żadnych danych osób, które płacą opłatę. Czy inkasenci prawidłowo wystawiają pokwitowania tej opłaty?

Z opisu wynika, że pokwitowania nie spełniają wymogów wskazanych w przepisach, a zatem inkasenci nieprawidłowo przeprowadzają pobór opłaty targowej.

Powołanie inkasenta

Opłatę targową i podstawę powołania inkasentów do jej poboru reguluje art. 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.), w którym postanowiono, że rada gminy może wprowadzić opłatę targową. Opłatę tę pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat targowych określonych w ustawie określa rada gminy w drodze uchwały (art. 19 u.p.o.l.). Przy czym stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 953,38 zł dziennie. Rada gminy może zarządzić pobór tych opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00