Dozór i kierownictwo to praca górnicza, ale tylko gdy odbywają się pod ziemią
Aktualnie obowiązujący system emerytalny wskazuje na kilka możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, stażu pracy, osiągniętego wieku, system emerytalny przewiduje różne możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Kiedy i kto może to zrobić?
Emerytura jest świadczeniem dla pracowników, którzy osiągnęli wiek wskazany w przepisach i legitymują się odpowiednim stażem pracy. Powszechnie obowiązujący wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponadto wymaga się udowodnienia okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Przy ustalaniu emerytury nie jest istotne, jak
Zasady ustalania prawa do emerytury i obliczania jej wysokości na „starych” warunkach zależą nie tylko od daty urodzenia świadczeniobiorcy, tj. przed 1 stycznia 1949 r., ale również, w przypadku niektórych grup zawodowych, od spełnienia dodatkowych wymogów określonych w ustawach branżowych.
Jak ustala się wymiar emerytury dla średniej grupy wiekowej? Dla kogo będzie emerytura „mieszana” i ile może wynosić?
Nasz pracownik niedługo osiągnie 65 lat i ma zamiar złożyć do ZUS wniosek o przyznanie emerytury. Czy jako pracodawca jesteśmy zobowiązani do skompletowania wniosku o emeryturę? Jeśli tak, to jakiego rodzaju dokumenty (zaświadczenia) będziemy zobowiązani wystawić pracownikowi w postępowaniu o przyznanie emerytury?
Od 1 stycznia 2013 r. wejdą w życie nowe przepisy emerytalne wprowadzające m.in. stopniowe wydłużanie obowiązującego obecnie powszechnego wieku emerytalnego, w którym można przejść na emeryturę wypłacaną przez ZUS. Po wejściu w życie reformy emerytalnej nadal będzie można uzyskać wcześniejszą emeryturę z ZUS. Taka możliwość zostanie utrzymana m.in. dla pracowników z długim stażem, zatrudnionych w szczególnych