Nowe emerytury - praktyczny przewodnik
Od 1 stycznia 2013 r. wejdą w życie nowe przepisy emerytalne wprowadzające m.in. stopniowe wydłużanie obowiązującego obecnie powszechnego wieku emerytalnego, w którym można przejść na emeryturę wypłacaną przez ZUS. Po wejściu w życie reformy emerytalnej nadal będzie można uzyskać wcześniejszą emeryturę z ZUS. Taka możliwość zostanie utrzymana m.in. dla pracowników z długim stażem, zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, nauczycieli, kolejarzy i górników.
Reforma emerytalna nie zmienia zasad ubiegania się o emeryturę. W wielu przypadkach nadal warunkiem jej przyznania będzie zgłoszenie wniosku wraz z niezbędną dokumentacją potwierdzającą przebyty staż ubezpieczeniowy i wysokość wynagrodzenia uzyskanego w czasie kariery zawodowej.
Rozdział I.
Emerytura z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego
Od 1 stycznia 2013 r. rozpocznie się stopniowe wydłużanie powszechnego wieku emerytalnego. Docelowo w 2040 r. wyniesie on 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Obowiązujące przepisy przewidują przede wszystkim możliwość przejścia na emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Wiek ten obecnie jest zróżnicowany w zależności od płci i wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn (art. 27 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, dalej: ustawa emerytalna).
1. Okresy składkowe, nieskładkowe i rolne
Dodatkowym warunkiem uzyskania emerytury jest posiadanie odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego, który wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Osoby z tej grupy wiekowej (urodzone przed 1 stycznia 1949 r.), które nie udowodniły takiego stażu, mają również możliwość uzyskania emerytury, jeżeli posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn. Warto jednak zaznaczyć, że świadczenie przyznane z uwzględnieniem obniżonego stażu nie jest objęte gwarancją minimalnej emerytury. Jeśli więc po wyliczeniu okaże się od niej niższe, nie zostanie podwyższone do gwarantowanej kwoty, a będzie wypłacane w wysokości faktycznie ustalonej.