comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Prawo do wcześniejszej emerytury różnych grup społecznych
Emerytura jest świadczeniem dla pracowników, którzy osiągnęli wiek wskazany w przepisach i legitymują się odpowiednim stażem pracy. Powszechnie obowiązujący wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponadto wymaga się udowodnienia okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Przy ustalaniu emerytury nie jest istotne, jak długi okres upłynął od dnia zaprzestania wykonywania pracy do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.
W opracowaniu zajmiemy się tematyką wcześniejszych emerytur, tj. takich, do których prawo można uzyskać przed ukończeniem podstawowego wieku emerytalnego. Emerytury takie są przyznawane na podstawie różnych ustaw, które będą przedmiotem dalszych rozważań. Można je nazwać „świadczeniami na wymarciu”, ponieważ prawo do nich można nabyć tylko do 31 grudnia 2006 r.
WCZEŚNIEJSZA EMERYTURA DLA URODZONYCH PRZED 1 STYCZNIA 1949 R.
PRZYKŁAD
Wnioskodawczyni urodziła się 15 marca 1947 r. Legitymuje się 25-letnim okresem zatrudnienia. Od 3 lat pobiera rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Niezdolność do pracy ustalono do końca czerwca 2002 r. Czy ma prawo do emerytury?
Zgodnie z art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., będący pracownikami, którzy nie osiągnęli podstawowego wieku emerytalnego, mogą przejść na emeryturę:
1) kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
2) mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
Tym samym wnioskodawczyni będzie osobą uprawnioną do wcześniejszej emerytury po złożeniu przez nią wniosku w oddziale ZUS właściwym dla miejsca jej zamieszkania. Wniosek należało więc złożyć w marcu tego roku, tj. w momencie ukończenia 55. roku życia.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka