Składka zdrowotna w konspiracji
Przedsiębiorcy poczekają jeszcze na konkrety reformy składki zdrowotnej. Na razie treść przepisów została utajniona
Przedsiębiorcy poczekają jeszcze na konkrety reformy składki zdrowotnej. Na razie treść przepisów została utajniona
Pracownik delegowany do pracy w innym państwie UE powinien posiadać nie tylko wydany przez ZUS dokument A1 (zaświadczenie dotyczące właściwego ustawodawstwa), ale także kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Karta ta uprawnia go do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w danym państwie (w którym pracownik tymczasowo wykonuje pracę) w nagłych przypadkach.
Przedsiębiorca jest emerytem prowadzącym zakład fryzjerski w formie karty podatkowej. Świadczenie emerytalne nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia. Czy zatem nie musi dodatkowo płacić składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej? W związku z tym, czy ma prawo do tego, żeby być zwolnionym z opłacania składki zdrowotnej z działalności gospodarczej? Czy można zrobić korekty
Bernadeta Skóbel: Za finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej odpowiadają ministerstwo i NFZ, ale nie ma mechanizmu, który wymuszałby na tych organach przeciwdziałanie zadłużaniu się placówek. Chcemy, żeby działania wynikały wprost z przepisów prawa, a nie z decyzji politycznej, do tego ogłaszanej na Twitterze. To niepoważne
Świadczeniodawcy będą mieli możliwość elektronicznego potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie numeru PESEL świadczeniobiorcy. Nastąpią również zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia członków rodziny.
Organizacja turnusów rehabilitacyjnych nie uprawnia do stosowania stawki podatku od nieruchomości związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - wyrok NSA z 5 czerwca 2018 r., sygn.akt II FSK 1219/16.
Korzystanie z opieki zdrowotnej w każdym z państw Unii Europejskiej możliwe jest dzięki obowiązywaniu przepisów wspólnotowych regulujących zasady funkcjonowania koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego tych państw.
Od 1 marca 2012 r. wszyscy emeryci i renciści, a także osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają jednakową podwyżkę w wysokości 71 zł. Na nowym sposobie waloryzacji zyskają osoby uprawnione do niskich świadczeń.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wygasną wszystkie dotychczas obowiązujące umowy międzynarodowe z zakresu świadczeń zdrowotnych, które zostały zawarte z państwami członkowskimi oraz z państwami kandydującymi w tym samym czasie co Polska do UE . Miejsce umów dwustronnych zajmą przepisy prawa wspólnotowego.
Dzięki posiadaniu odpowiedniego formularza polscy ubezpieczeni będą mogli realizować w państwie pobytu swoje prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jakie przewidziane są w tym państwie dla osób ubezpieczonych w nim.
Od 1 stycznia 2013 r. pacjentów czekają rewolucyjne zmiany dotyczące zasad potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Aby uzyskać bezpłatne świadczenie w publicznej placówce zdrowia, wystarczy dowód tożsamości pacjenta i jego numer PESEL. Płatnicy powinni przypomnieć swoim ubezpieczonym o konieczności zaktualizowania danych, na podstawie których są oni objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Przypominają
Osoby niepodlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także podlegające temu ubezpieczeniu, ale do niego niezgłoszone, nie będą obciążane kosztami świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Osoby, które posiadały prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie były do niego zgłoszone i skorzystały z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie szerszym niż POZ, nie pokryją kosztów świadczeń, jeżeli
Świadczenie usług z zakresu opieki zdrowotnej w wielu przypadkach korzysta ze zwolnienia z VAT. Nie jest to jednak reguła, gdyż prawo do zwolnienia jest uzależnione zwykle od spełnienia kryteriów podmiotowo-przedmiotowych, które dotyczą zarówno podmiotu świadczącego usługę, jak i rodzaju usługi. Konieczna jest zatem znajomość tych kryteriów, ponieważ ich błędna kwalifikacja może skutkować utratą prawa
Z jednym z naszych pracowników rozwiązaliśmy stosunek pracy 30 czerwca 2016 r. W czasie trwania zatrudnienia zgłaszał on do ubezpieczenia zdrowotnego niepracującą żonę oraz 12-letniego syna. Wyrejestrowując byłego pracownika z ubezpieczeń, dokonaliśmy także wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszanych przez niego członków rodziny. Od 11 lipca aż do chwili obecnej osoba ta przebywa na zwolnieniu
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.
Czy wydatki Spółki ponoszone na zakup rodzinnych pakietów medycznych, tj. pakietów medycznych dla członków rodzin pracowników Spółki, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy?
Czy spodziewany zwrot od ubezpieczyciela wydatków związanych z wykonaniem prawomocnego wyroku (wypłata zadośćuczynienia, odszkodowania, odsetek z nimi związanych, kosztów sądowych) stanowi przychód w momencie otrzymania w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy wypłacone na podstawie prawomocnego wyroku kwoty zadośćuczynienia, odszkodowania, odsetek z nimi związanych oraz zwrotu kosztów sądowych na rzecz powoda (pacjenta) oraz kosztów sądowych na rzecz Skarbu Państwa (sądu) można traktować jako koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Podatek dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz pracowników takich jak dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz kartę Multisport.