Porada
Jak opodatkować świadczenia zdrowotne
Świadczenie usług z zakresu opieki zdrowotnej w wielu przypadkach korzysta ze zwolnienia z VAT. Nie jest to jednak reguła, gdyż prawo do zwolnienia jest uzależnione zwykle od spełnienia kryteriów podmiotowo-przedmiotowych, które dotyczą zarówno podmiotu świadczącego usługę, jak i rodzaju usługi. Konieczna jest zatem znajomość tych kryteriów, ponieważ ich błędna kwalifikacja może skutkować utratą prawa do zastosowania zwolnienia z podatku.
Zwolnienie z VAT usług w zakresie opieki medycznej ma zwykle charakter podmiotowo-przedmiotowy. Z tego względu oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze bądź przez określonych przedstawicieli zawodów medycznych. Zwolnienie od podatku obejmuje zatem tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu (przedmiot) przez określone osoby (podmioty).
Zwolnienia z VAT dla świadczeń zdrowotnych
Zwolnione z VAT są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane (art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy o VAT): |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right