Artykuł
wywiad
To nie polityka powinna decydować o zmianie wyceny świadczeń
Bernadeta Skóbel: Za finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej odpowiadają ministerstwo i NFZ, ale nie ma mechanizmu, który wymuszałby na tych organach przeciwdziałanie zadłużaniu się placówek. Chcemy, żeby działania wynikały wprost z przepisów prawa, a nie z decyzji politycznej, do tego ogłaszanej na Twitterze. To niepoważne
Jaki jest główny cel nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i dlaczego właśnie teraz zdecydowali się państwo na jej prezentację (patrz ramka)?
Inicjatywa wzięła się stąd, że znajdujemy się teraz w okresie, w którym inflacja sektorowa zarówno w ochronie zdrowia, jak i w gospodarce jest stosunkowo wysoka. Biorąc pod uwagę analizę kosztów – innych niż płacowe, bo dla tych już dziś jest w ustawie narzędzie, które ten problem w pewien sposób rozwiązuje – to nie ma tak naprawdę instrumentu prawnego, który chroniłby świadczeniodawców i gwarantował, że minister zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia czy Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji podejmą jakiekolwiek działania – finansowe, legislacyjne, zarządcze – żeby zrekompensować świadczeniodawcom wzrost kosztów. Aktualna sytuacja gospodarcza była impulsem do tego, żeby wypracować takie narzędzia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right