Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.291.2024.3.KM
Skutki podatkowe związane z emisją kuponów (tokenów).
Skutki podatkowe związane z emisją kuponów (tokenów).
Token nie spełnia definicji instrumentu finansowego w rozumieniu ww. ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, emisja (sprzedaż) Tokenów nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy.
Dotyczy ustalenia, czy w przypadku otrzymania przez Spółkę nowopowstałych tokenów w ramach opisanego we wniosku tzw. genesis allocation po stronie Wnioskodawcy przychód powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia przez niego tych walut wirtualnych.
Możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Tokenów użytkowych oraz określenie - miejsca świadczenia usług polegających na sprzedaży tych Tokenów.
Dotyczy ustalenia: - czy, a jeśli tak to w ramach którego ze źródeł przychodów, po stronie Spółki powstanie przychód w podatku dochodowym od osób prawnych w związku ze: a) sprzedażą wyemitowanych Tokenów w zamian za wynagrodzenie w walucie wirtualnej, b) sprzedażą wyemitowanych Tokenów w zamian za wynagrodzenie w postaci świadczenia usług przez nabywcę Tokenów; - czy przedstawione w opisie zdarzenia
Skutki podatkowe nabycia tokenów w ramach programu motywacyjnego.
Dotyczy ustalenia, czy w przypadku sprzedaży rzeczy lub wykonania usługi opłaconych za pomocą Tokenu, będącego bonem różnego przeznaczenia (MPV) przychód podatkowy w CIT powstaje w momencie przedstawienia Tokenu do umorzenia (spalenia), a nie wcześniejszej zapłaty za wyemitowany Token.