Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.394.2024.3.MN
Ustalenie formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności.
Ustalenie formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności.
Możliwość uznania przelewu za prawidłowe oświadczenie woli dotyczące zmiany formy opodatkowania.
Ustalenie formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Ustalenia formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności.
Brak możliwości wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania dla przychodów z działalności gospodarczej poprzez złożenie dyspozycji przelewu płatności podatku.
Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania za pośrednictwem przelewów PPE.
Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku świadczenia usługi prac remontowych przy dokumentowaniu za pomocą przelewów.
W zakresie: - zwolnienia z VAT wykonywanych czynności związanych z obsługą rachunku płatniczego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, - braku zwolnienia z VAT wykonywanych czynności związanych z obsługą rachunku płatniczego - czynności techniczne.
Spełnienie obowiązków wynikających z art. 108a ustawy o VAT w związku z dokonywaniem płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności w sposób opisany we wniosku.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania odpisów amortyzacyjnych.
Skoro istotnie zgłosił Pan na jednym formularzu SD-Z2 wszystkie trzy darowizny, w ustawowym terminie (jako datę nabycia oraz datę powstania obowiązku podatkowego wskazał Pan najwcześniejszą datę nabycia) dochowując przy tym pozostałych warunków ustawowych (tj. otrzymania darowizny przelewem na konto) – mógł Pan skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn
Środki pieniężne przekazane tytułem darowizny zostały wpłacone na konto osoby sprzedającej, a nie na rachunek bankowy obdarowanego.
W zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych od rodziców.
Wyłączenie ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów w przypadku zwrotu Spółce gotówki otrzymanej tytułem zapłaty za faktury rozliczeniowe uregulowane gotówką, i uregulowania płatności za te faktury w formie przelewu bankowego.
Zastosowanie ograniczenia w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów w przypadku płatności z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności
W zakresie uznania faktur ujętych w rejestrze zakupów za zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy zostały zapłacone za pośrednictwem: karty płatniczej przy użyciu terminala w sklepie stacjonarnym kontrahenta Wnioskodawcy, karty płatniczej lub szybkiego przelewu przez Internet za pośrednictwem serwisu ….pl, … czy ….
W zakresie braku zastosowania ograniczenia wynikającego z art. 22p ust. 1 pkt 2 updof w przypadku anulowania pierwotnego przelewu oraz ponownej zapłaty w formie przelewu na rachunek bankowy kontrahenta zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT lub rachunek bankowy kontrahenta inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów,
brak zastosowania ograniczenia wynikającego z art. 15d ust. 1 pkt 2 updop w przypadku anulowania pierwotnego przelewu oraz ponownej zapłaty w formie przelewu na rachunek bankowy kontrahenta zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT lub rachunek bankowy kontrahenta inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa
możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 5 w stosunku do przekazanej w formie przelewu bankowego zaliczki/dochodu na finansowanie działalności statutowej Stowarzyszenia.
Czy wpłata zaliczki na dostawę/rozbudowę środków trwałych dokonana 30 grudnia 2019 r. na rachunek Kontrahenta nie będący na białej liście będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych po oddaniu środka trwałego do użytkowania? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)
W zakresie uznania faktur ujętych w rejestrze zakupów za zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy zostały zapłacone za pośrednictwem: karty płatniczej przy użyciu terminala w sklepie stacjonarnym kontrahenta Wnioskodawcy, karty płatniczej lub szybkiego przelewu przez Internet za pośrednictwem serwisu , czy .
W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.