Czy można odliczyć VAT w związku z ponoszeniem kosztów dotyczących podróży służbowych współpracowników
Sejm uchwalił ostatecznie 13 stycznia 2023 r. nowelizację przewidującą wprowadzenie do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Nowe regulacje dostosowują przepisy do aktualnej sytuacji na rynku pracy, gdzie praca zdalna stała się czymś powszechnym. Dają też pracodawcom uprawnienia do kontroli pracowników na zawartość alkoholu i narkotyków w organizmie.
Informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) dla przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. należy wypełnić na wzorze nr 29. Pracodawcy najczęściej wystawiają ją dla podatników będących pracownikami lub osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych. W każdym przypadku PIT-11 dotyczy
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 marca do 4 kwietnia 2022 r.
Zleceniobiorca dostał nagłe polecenie wyjazdu służbowego do ważnego klienta. Ze względu na sytuację awaryjną podatnika zwrócił zleceniobiorcy koszty jego podróży do tego klienta, ale w podwójnej wysokości. Czy cała ta kwota objęta jest zwolnieniem podatkowym u zleceniobiorcy?
Zasiek pogrzebowy należy się na pokrycie kosztów pogrzebu. Jaka będzie kwota zasiłku w 2020 r.? Kto może złożyć wniosek do ZUS? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć?
Od 1 stycznia 2019 r. podatników, którzy używają samochodów osobowych w działalności gospodarczej, będą obowiązywały nowe ryczałtowe limity kosztowe. Będą one obowiązywały także w przypadku samochodów, które zostały wzięte w leasing, najem lub dzierżawę przed 1 stycznia 2019 r. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie redakcji „MONITORA księgowego”.
Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności wynosi maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą jednak pracować krócej.
Pracodawcy ubiegający się o refundację z PFRON kosztów szkolenia pracowników niepełnosprawnych lub dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem takich osób mogą starać się o wsparcie na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r. (poprzednio - do 30 czerwca 2014 r.). O 6 miesięcy wydłużono bowiem okres obowiązywania rozporządzeń regulujących kwestie dotyczące wskazanych rodzajów pomocy dla pracodawców
Nie mając środków na bieżące działanie, przelałem na początku grudnia 2012 r. środki zgromadzone w ramach ZFŚS na rachunek bieżący. Czy kwota odpisu na ZFŚS, przelana pierwotnie na rachunek funduszu, a następnie na rachunek bieżący, może nadal być moim kosztem podatkowym?
Pracodawca, który wysyła pracownika w zagraniczną podróż służbową, oprócz podstawowych kosztów z nią związanych, powinien liczyć się z możliwością powstania dodatkowych, niekiedy bardzo wysokich wydatków związanych z obowiązkiem zwrotu pracownikowi kosztów niezbędnego leczenia za granicą. Mimo że taki wydatek, w większości opinii organów skarbowych i w orzecznictwie sądowym, podlega opodatkowaniu,
Pracownik odwołany z urlopu wypoczynkowego lub któremu przesunięto termin tego urlopu musi otrzymać od pracodawcy zwrot kosztów bezpośrednio związanych z odwołaniem go z urlopu lub z przesunięciem tego urlopu. W takim przypadku nie powstaje przychód u pracownika i tego rodzaju wydatek jest kosztem podatkowym pracodawcy.
Pracodawca, bez względu na przebieg współpracy z działającą w firmie zakładową organizacją związkową, musi na swój koszt udostępniać jej pomieszczenia i urządzenia techniczne. Ma także obowiązek pobierania składek związkowych z wynagrodzeń pracowników i ich przekazywania na rachunek bankowy związku. Związane z tym dodatkowe opłaty obciążają pracodawcę.
Działający w naszej firmie związek zawodowy zwrócił się do nas z prośbą o sfinansowanie kilku związkowcom kosztów wyjazdów na konferencję. Wiemy, że nie jesteśmy do tego zobowiązani, ale chcemy dokonać takiego zwrotu. Czy w tym przypadku możemy skorzystać z przepisów o podróżach służbowych?
Pracodawca ma obowiązek wypłacić zaliczkę pracownikowi, który udaje się w delegację zagraniczną. Jeżeli zatrudniający nie należy do sfery budżetowej, ale wypłaca świadczenia delegacyjne na zasadach ustalonych w przepisach wewnętrznych, to nie powinien wyłączać obowiązku wypłaty zaliczki. Natomiast w podróżach krajowych taka wypłata jest dokonywana, co do zasady, na wniosek pracownika.
Spółka posiada zakłady na terenie Polski. W zakładach tych funkcjonują związki zawodowe. Czy wynagrodzenie pracowników przypadające na czas pełnienia przez nich funkcji w organizacjach związkowych w czasie godzin pracy będzie kosztem uzyskania przychodów dla spółki?
Pracownicy często wykorzystują do celów służbowych prywatne samochody niestanowiące ich własności. Pracodawcy zastanawiają się wówczas, czy wydatki poniesione z tytułu eksploatacji takich pojazdów mogą zaliczyć do kosztów firmy. Ponieważ przepisy nie zabraniają takich praktyk, należy przyjąć, że jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami.
Zatrudniamy zleceniobiorców. Do tej pory do umów zawieranych z tymi osobami były wystawiane rachunki. Dodatkowo rozliczaliśmy wynagrodzenia tych osób na liście płac. Czy nasze postępowanie było zasadne? Czy zawsze musimy wystawiać rachunki do umów?
Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy w terminie od 30 kwietnia do 4 maja br. Jednak z powodu zwiększonej liczby zamówień od klientów w kwietniu br. odmówiliśmy mu udzielenia urlopu w tym terminie. Pracownik żąda od nas zwrotu kosztów zarezerwowanej i opłaconej wcześniej wycieczki, z której nie będzie mógł skorzystać. Czy żądanie pracownika jest uzasadnione?