Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.797.2023.1.KP
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Podatek od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktur dokumentujących opłatę za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności, określenia daty sprzedaży i zawarcia stosownych kwot na ww. fakturach (pytanie nr 2 z wniosku) oraz opodatkowania podatkiem VAT należności za lata 2019-2021 z tytułu przekształcenia.
Odpłatne zbycie działki i wybudowanego na niej budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej, po dokonaniu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność.
dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości nabytych częściowo w drodze działu spadku (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Niepodleganie opodatkowaniu sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego.
Opodatkowanie podatkiem VAT wniesienia wkładów niepieniężnych w postaci wierzytelności na kapitały własne spółek a także opodatkowanie podatkiem VAT wzajemnego potrącenia wierzytelności wynikających z podwyższenia kapitałów własnych spółek oraz zobowiązania się do wniesienia wkładu pieniężnego.
Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych gdy nieruchomość gruntowa została nabyta w 2010 r., w 2011 r. został wybudowany na niej dom, w 2012 r. działka została przekształcona z użytkowania wieczystego w prawo własności, a następnie w 2016 r. została sprzedana wraz z posadowionym na niej budynkiem, czyli po upływie 5 lat od
Ustanowienie prawa własności, będące w istocie przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości, nie może być traktowane jako ponowna dostawa tego samego towaru pomiędzy tymi samymi stronami, ponieważ nie została spełniona dyspozycja art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości.
Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości.
Czy w przypadku podjęcia uchwały przez Wspólnotę o opłaceniu ze środków funduszu remontowego należności, które obciążają indywidualnie uwłaszczanych właścicieli lokali a nie Wspólnotę, będzie musiała ona odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych od opłaconych kwot?
Czy należna Miastu opłata jaką winien wnieść użytkownik wieczysty w kwocie 78169.00 zł. Podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?, oraz czy w przypadku udzielenia wnioskodawcy bonifikaty od należnej opłaty, opodatkowaniu podatkiem VAT będzie podlegać kwota 78169.00 zł. czy kwota po udzieleniu bonifikaty?
Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz dotychczasowego użytkownika.
Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od momentu nabycia w związku z dokonaniem opisanej wyżej transakcji?
Czy kwota ze sprzedaży tej nieruchomości podlega opodatkowaniu z punktu widzenia sprzedającego?
Czy wydatek poniesiony na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości może zostać uznany za wydatek na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym, od osób fizycznych oraz w art. 21 ust. 25 ww. ustawy?
Czy naliczona w decyzji administracyjnej wydawanej przez Starostę opłata z tytułu przekształcenia, którą uiścić ma osoba, na której rzecz dokonano przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na podstawie przepisów ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz. U. z 2005 r. Nr 175 poz. 1459 ze zm.) podlega opodatkowaniu
Czy umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu zawierana ze spadkobiercą członka spółdzielni, który mieszkał w tym lokalu przed dniem 1 maja 2004r. i uiścił wkład mieszkaniowy również przed dniem 1 maja 2004r. podlega podatkowi VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)? Jeżeli tak, to co stanowi
Dotyczy wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług poniesionych kosztów przygotowania i przekształcenia prawa użytkowania wieczystego przenoszonych na nabywcę nieruchomości.
1) Czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności? 2) Czy oddanie nieruchomości w wieczyste użytkowanie przed dniem 1.05.2004r. rodzi konieczność opodatkowania kolejnych rat opłat rocznych uiszczanych już po tym terminie? 3) Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku wcześniejszej (przed upływem terminu płatności) zapłaty należności
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub zwolnieniu od ww. podatku przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkami mieszkalnymi trwale z nim związanymi, na prawo własności. Zdaniem podatnika przekształcenie prawa z wieczystego użytkowania gruntu trwale związanego z budynkami na własność, powinno być zwolnione z podatku