Interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.193.2024.1.JM
Zwolnienie od podatku sprzedaży lokalu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.
Zwolnienie od podatku sprzedaży lokalu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.
Niepodleganie opodatkowaniu sprzedaży nieruchomości gruntowej, na której znajduje się lokal użytkowy.
Planowana dostawa lokali niemieszkalnych nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. lokali minie okres dłuższy niż dwa lata. W związku z powyższym sprzedaż lokali niemieszkalnych stanowiących towar handlowy będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Do opisanej transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, prawa własności lokali wraz z odpowiednimi udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku oraz prawa własności budowli znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Skutki podatkowe sprzedaży wydzielonego lokalu wraz ze związanym z nim prawem własności gruntu, po przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności.
Czy Wnioskodawca prawidłowo zakwalifikował nabyte Lokale jako towary handlowe, a nie jako środki trwałe w rozumieniu art. 16a ust. 1 ustawy o CIT?
Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu na piętrze na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz brak konieczności dokonania korekty podatku VAT zgodnie z art. 91 ust. 2 i 7a ustawy.
Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu niemieszkalnego, będącego przedmiotem wniosku, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży budynku usługowo-handlowego wraz z gruntem.
Czy w związku ze zmianą formy opodatkowania Wnioskodawca jest zmuszony założyć jednoosobową działalność? Jaką stawkę amortyzacji powinien przyjąć?
zwolnienie z opodatkowania sprzedaży przedszkola oraz szkoły w budowie wraz z gruntem wykorzystywanych przez stowarzyszenie na potrzeby działalności edukacyjnej
Przeniesienie prawa majątkowego na rzecz Wierzyciela (świadczenie usług), w trybie postępowania egzekucyjnego przez Komornika Sądowego nie podlega opodatkowaniu.
1. Czy biorąc pod uwagę opisaną powyżej sytuację przyszła sprzedaż lokali mieszkalnych i usługowych będzie korzystać z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług? 2. Jeżeli nie miałby zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10, to czy miałby zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10a?
Czy premia termomodernizacyjna przysługująca Spółdzielni w związku z uzyskaniem właściwego kredytu w X S.A. na realizację robót remontowych stanowi w całości przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Czy można odliczyć podatek od faktury zakupu lokalu oraz od faktur dokumentujących zakup materiałów do adaptacji pomieszczeń?
Czy pojęcie zasoby mieszkaniowe zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007 r., obejmuje wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne, w tym wbudowane i wolno stojące lokale handlowo-usługowe oraz garaże, jak i związane z nimi grunty oraz prawo wieczystego użytkowania znajdujące się w ewidencji
dotyczy zdefiniowania pojęcia "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w przepisach ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), tzn. czy można do tych zasobów zaliczyć wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne (w tym wbudowane i wolnostojące lokale handlowo-usługowe, budynki dla osiedlowej działalności społeczno-wychowawczej).
dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego dochodów Spółdzielni uzyskiwanych z dzierżawy terenu pod pawilony handlowo-usługowe - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r.
Czy uzyskiwanie w 2006 roku przychodów z tytułu umowy najmu lokalu użytkowego stanowiącego odrębną nieruchomość, będącego składnikiem majątku związanego z prowadzoną przez Panią pozarolniczą działalnością gospodarczą, (ujętego w ewidencji środków trwałych) - zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wraz z przychodami z działalności handlowej wyklucza możliwość wyboru przez podatnika
Czy w przypadku zmiany przeznaczenia części budynku użytkowego, budowanego w ramach działalności gospodarczej, na lokal mieszkalny, a następnie przekazanie tego lokalu na potrzeby własne , prawidłowo ustalono wartość tego lokalu mieszkalnego stosując proporcję powierzchni oraz czy prawidłowo dokonano obliczenia podatku należnego w fakturze wewnętrznej stosując stawkę 7%, jak do lokali mieszkalnych
Czy przy sprzedaży lokalu handlowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych i amortyzowanego metodą liniową podstawę opodatkowania będzie stanowić cena sprzedaży pomniejszona o koszty uzyskania przychodu stanowiące wartość początkową środka trwałego pomniejszoną o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych?